Sağlık

'Şekersiz şeker'e dikkat!

'Şekersiz şeker'e dikkat!

Uzun vadede vücutta pek çok tahribat oluşturan şeker hastalığının öne çıkan belirtilerinden biri, sürekli idrara çıkma ihtiyacı.

Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'nden Beyin Cerrahı Dr. Halit Togay, ADH hormonunun yetersizliği nedeniyle oluşan şekersiz şeker hastalığı hakkında bilgiler verdi:

Uzun vadede tahribat yapıyor
"Uzun vadede vücutta pek çok tahribat oluşturan şeker hastalığının öne çıkan belirtilerinden biri, sürekli idrara çıkma ihtiyacı. Benzer şikayetler yaratması nedeniyle diabetes mellitus (şeker hastalığı) ile karıştırılan şekersiz şeker hastalığı da bir hormon eksikliği nedeniyle oluşmakta.

Hipofiz bezi tarafından salgılanan ADH hormonu, sürekli idrara çıkmayı engeller. Kafa travmaları, hipofiz bezi tümörleri ve iltihapları söz konusu olduğunda, ADH salgılanamadığı için, kişi sürekli idrara çıkma ihtiyacı hisseder. Bazen böbreğin bu hormona cevap vermemesi de nefrojenik diabetes insipidus denen böbrek kaynaklı şekersiz şeker hastalığını oluşturabilir.

Doğum sonrası aşırı kanama
Doğum sonrası aşırı kanamaya bağlı olan hipofiz bezi yetmezlikleri de bu tabloya neden olabilmektedir.

Şekersiz şeker hastalığı, hipofiz tümörü gibi başka bir sorun da eşlik etmiyorsa, ADH hormonunun, sprey şeklinde buruna sıkılması ile tedavi edilebilir. Bu hormon, uykuda altına kaçıran çocukların tedavisinde kullanılmakta."
Yayın tarihi: 06.02.2008
537
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.