Sağlık

Sanal sekste kadınlar önde

Sanal sekste kadınlar önde

Erkekler dolaşıyor,kadınlar uyguluyor.İnternet kullanıcıları üzerinde yapılan araştırmalar erkeklerin seksle ilgili konularda daha çok "sörf" yaptıklarını ancak kadınların daha çok "siber seks" yaptıklarını ortaya koydu.

Teksas'taki A&M Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Patricia Goodson ve ekibi internet kullanan 506 üniversite öğrencisi üzerinde araştırmalar yaptı. Ekip, deneklere internette seksle ilgili sörflerini ne sıklıkta yaptıklarını ve onları buna iten sebepleri sordu. Araştırmanın ilginç sonuçları da Archives of Sexual Behavior dergisinin son sayısında yayımlandı.

Amaç seks yaşamını canlandırmak
Araştırma sonuçlarına göre internet kullanıcılarının yüzde 43.5'i seksle ilgili sitelerde sörf yapıyor. Sonuçlar erkeklerin kadınlara oranla yaklaşık iki kat daha fazla seks sitelerini taradığını da ortaya koydu. İnternet kullanıcılarının sadece yüzde 2.9'u "bu tarz" sitelere "sık sık" girdiklerini açıkladılar. Seksle ilişkili internet sitelerine girilmesinin başlıca sebebinin "merak" olduğunu bulduklarını söyleyen Dr. Patricia Goodson deneklerin yüzde 13'ünün bu siteler yardımıyla seks yaşamlarını canlandırmayı hedeflediklerini belirtti.

Mastürbasyon oranı yüksek
Seksle ilgili "sanal sohbette" bulunan deneklerin yüzde 15'inin sohbet sırasında mastürbasyon yaptıklarına da değinen Dr. Goodson bunun erkeklerde daha çok görülen bir durum olduğunu açıkladı. Sanal sohbet ortamlarında kadınların siber seks yapma oranı yüzde 5.3 iken erkeklerinki yüzde 3.1 oldu ve bu sonuçtan siber sekse kadınların daha eğilimli olduğu ortaya çıktı. Siber seksi yaşayan internet kullanıcılarının o sırada alkol kullanma oranının yüksek olduğu ve bazı internet sörfçülerinin uyuşturucu haplar da kullandığı açıklandı.

Araştırma sonunda elde edilen bu verilerin ABD veya başka bir ülkede çok fazla genellenemeyeceğini de belirten Dr. Goodson, bu araştırmada kişi eğilimlerinden çok internetin kullanıcıları üzerindeki etkilerinin daha somut olarak ortaya çıktığını söyledi.
Yayın tarihi: 25.12.2001
651
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.