Sağlık

Sanal seks bağımlılığında patlama

Sanal seks bağımlılığında patlama

Alkol bağımlılığına benzeyen "sanal seks bağımlılığı" konusunda tüm dünyada hekimlere başvuru sayısında patlama yaşanıyor.

Güncellenme tarihi:
Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Cem İncesu, alkol bağımlılığına benzeyen "sanal seks bağımlılığı"yla ilgili olarak tüm dünyada hekimlere başvurmada büyük bir patlama yaşandığını bildirdi. Eğitim ve Sağlık Muhabirleri Derneği (ESAM) ile CETAD tarafından, İstanbul'da düzenlenen "Cinsel Sağlıkta Güncel Gelişmeler" konulu yuvarlak masa toplantısında, Doç. Dr. İncesu ile İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Şahika Yüksel, Roma'da düzenlenen 9. Avrupa Cinsel Sağlık Kongresi'nde tartışılan yeni bilgi ve izlenimlerini aktardı. "Sanal seksin yaşanabilir bir özgürlük olduğunu ancak bunun bağımlılık haline gelmesi halinde problemlerin ortaya çıktığını" anlatan Prof. Dr. Yüksel, "Türkiye'de eskiden bu şikayetlerle hekime başvurulmazdı. Şimdi, 'eşim ilgi göstermiyor, geceleri internetin başında geçiriyor' şeklinde şikayetler geliyor" dedi. ABD'de ergenlerle yapılan bir araştırmanın, katılımcıların büyük çoğunluğunun internette arkadaşlık kurduğu yaşı daha büyük kişilerle ilişkiye girdiğini ortaya koyduğunu belirten Yüksel, "Bu konuda aile ve topluma büyük görevler düşüyor. İnternet uygun bir cinsellik yolu değil. İnternet özellikle aileyle ilgi ve ilişkisi sınırlı gençler için bir sorun. Bu nedenle aileler çocuklarıyla daha ilgili olmalı, girdikleri siteleri kontrol etmeli" diye konuştu. Sanal seks bağımlığı tedavisinin çok zor olduğunu da anlatan Yüksel, "Kişiler tedaviye işten atıldıktan ya da eşleri boşamaya kalktığında geliyor" dedi. Doç. Dr. Cem İncesu da, "Sanal seks bağımlılığıyla ilgili olarak tüm dünyada hekime başvurmada büyük bir patlama var. Türkiye'de başvuru oranı düşük. Ancak bu konu tam bir buzdağı. Bize özellikle yüksek eğitimli, üst gelir grubuna dahil 25-45 yaş arası erkekler başvuruyor. Kadınlarda ise başvuruların daha çok ev hanımlarından geldiği görülüyor. Bu tam bir alkol bağımlılığı gibi. 'Kurtulmak istiyorum' diyen çok insan var. Eşler birbirine bilgisayar ve laptopu yasaklıyor. 'Bu illet bizim eve girdiğinden beri' diye bir kavram oluştu" diye konuştu. CNNTURK
Yayın tarihi: 29.05.2008
1130
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.