Sağlık

Sakinleşmek için sadece 5 dakika

Sakinleşmek için sadece 5 dakika

Öfkelendiniz, canınız sıkıldı. Güzel bir güne başladığınızı düşünürken, bir anda altüst oldunuz. Ama böyle devam edemezsiniz. Kendinizi toplayıp bir an önce sakinleşmeniz gerekiyor.

İyi güzel de, bunu nasıl başaracaksınız? İşte işinize yarayacak birkaç ipucu:

Bir sığınak bulun

Evinizdeyseniz, yatak odanıza, banyoya ya da kimsenin uğramadığı bir odaya çekilin. Bir bahçe bulup da ağaç altında otursanız ne ala! Kısa bir süre kendinizi dinleyin. Sakin bir ortamda duygularınızla başbaşa kalmak sizi sakinleştirir.

Sıkıntıyı silkeleyin

Gerginlikten kurtulmanız gerekiyor. Kollarınızı bacaklarınızı sallayın ve başınızı ağır ağır döndürün. Gerilen kasları gevşetmek için üç dört kez olduğunuz yerde sıçrayın. Sıkıntılarınızın havaya karışıp kaybolduğunu hayal edin.

Soluk alarak gevşeyin

Stresin en iyi ilaçlarından biri de derin derin soluk almaktır. Burnunuzdan soluk alıp beşe kadar sayın ve daha sonra soluğunuzu sekize kadar sayarak dışarı verin. Kaslarınızın gevşediğini hissedeceksiniz.

Hayal kurun

Gözlerinizi kapatın ve kendinizi çok sevdiğiniz bir ortamda hayal edin. Örneğin bir deniz kıyısında ya da huzur verici bir doğa ortamında sakin sakin dinlendiğinizi düşünün. Böyle huzur dolu bir manzarayı gözlerinizin önünde canlandırın. Bir süre sonra rahatladığınızı fark edeceksiniz.

KELEBEK
Yayın tarihi: 01.06.2004
869
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.