Sağlık

Sabahları polenler daha yoğun

Sabahları polenler daha yoğun

Polen alerjisi olan kişilerin sabah saatlerinde dışarı çıkmamaları, kapı ve pencerelerini açmamaları gerekiyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Günhan Erdem, polen alerjisi olanların, özellikle bahar aylarında sabahları dışarı çıkmamaları, kapı ve pencerelerini açmamaları konusunda uyardı.

Çiçek tozlarının ettikleri
Prof. Dr. Günhan Erdem, bahar aylarında bitkilerin üremesine yarayan, rüzgar ve böceklerle çevreye dağılan ve 'çiçek tozları' olarak da bilinen polenlerin, duyarlılığı olan kişilerde alerjik nezleye yol açtığını belirtti.

Polen alerjisinin, 'bahar nezlesi' olarak da bilinen hapşırık, burunda akıntı ve kaşıntı, gözlerde kızarıklık gibi belirtilerle ortaya çıktığını bildiren Erdem, bahar aylarında bitkilerin uyanışa geçmesiyle daha çok polen salgıladıklarını söyledi.

Güneşin doğuşu ile hareket başlıyor
Bitkilerin çoğunun, polenlerini güneşin doğmasıyla saat 10.00 arasında saldığını, bu nedenle alerjik duyarlılığı olan kişilerin bu saatlerde evlerinden dışarı çıkmamalarını öneren Erdem, şunları kaydetti:

"Polenler deriye yapışarak ve solunum yoluyla insan vücudunda alerjiye neden oluyor. Bu nedenle polen alerjisi olan kişilerin sabah saatlerinde dışarı çıkmamalarını, kapı ve pencerelerini açmamalarını ve çamaşırlarını dışarıda kurutmamalarını öneriyoruz.

Maske çözüm olabilir
Zorunlu durumlarda ise polen filtreli maske takılması gerekiyor. Evlerde ve araçlarda polen filtreli klimaların kullanılması da polen alerjisi olan kişilerin rahatsızlığında etkili oluyor."

Polenlerin su ile atmosferden yere indiği için, yağmurlu ve nemli havalarda azalma, kuru ve sıcak havalarda ise artma gösterdiğini anlatan Prof. Dr. Erdem, "Özellikle ilkbahar ve yaz aylarının daha sıcak geçtiği yörelerde polenlere daha fazla dikkat edilmeli. Ayrıca tatil için ağaçlık yerler yerine deniz kenarları tercih edilmeli" dedi.

Tedavi edilmeyen alerji hastalığa dönüşebilir
Alerjik şikâyetlerin arttığı dönemlerde vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğini vurgulayan Erdem, şöyle devam etti:

"Aksi halde alerji hastalığa dönüşüp, astım ve bronşite neden olabilir. Doktorun yapacağı deri ve kan testleriyle, hangi bitkinin polenlerine alerji yaptığı belirlenip, uygun tedavi gerçekleştiriliyor. Polen alerjisinde 3 tane tedavi yöntemi vardır. Bunlardan bir tanesi, aşı tedavisi yöntemidir. Bu yöntemde pahalı ve yaygın bir yöntem olmadığı için pek tercih edilmiyor. İkinci yöntem, kortizon gibi bir takım maddelerin uygulanması, oluşacak reaksiyonun baskılatılmasını sağlıyor.

Ama hormon benzeri bir maddeden bahsettiğimiz için tavsiye etmiyoruz. Üçüncü bir yol ise antihistaminik ilaçlar kullanmak. Reaksiyon ortaya çıktığında veya çıkacağını hissettiğinde kişi, bu antihistamiklerle belirtileri ortadan kaldırabilir. Tedavi edilmeyen alerji hastalığa dönüşebilir."
Yayın tarihi: 29.05.2007
745
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.