Sağlık

Rüya makinesi ile "berrak" rüyalar

Rüya makinesi ile "berrak" rüyalar

Kollarınızı açıp uçtuğunuz, ya da bir çırpıda dünyayı gezdiğiniz oldu mu? "Yalnızca rüyalarda" diyorsanız, size bir haberimiz var.

Stanford Üniversitesi araştırmacıları tarafından yaratılan bir alet sayesinde, yatağınızda mışıl mışıl uyurken en çılgın rüyalarınızı bile gerçekleştirebilirsiniz. Stephen LaBerge adlı bilim adamının yıllar süren çalışmalarının ürünü olan makine, rüyaları bir tür simülasyon oyununa dönüştürüyor.Stanford Üniversitesi'nde kurduğu Lucidity Enstitüsü'nde araştırmalarını sürdüren Stephen LaBerge, rüyaların herşeyin mümkün olduğu bir bilinç hali olduğunu öğretiyor. "İçsel bilgeliği olan herkes berrak rüyalar görebilir" diyen LaBerge, uykuya dalarken berrak rüyalar görme niyeti taşımak gerektiğini söylüyor. LaBerge, daha berrak rüyalar görmek isteyenler için tasarladığı NovaDreamer adlı alet ile, REM uykusu sırasında gözün hareketlerini denetliyor. Yüksek teknoloji ürünü bir maske şeklinde tanımlanan aletin üzerindeki ışıklar yanıp sönerel uyku sırasındaki bilinç durumu hakkında bilgi veriyor. Zihin bir müddet sonra görsel ipuçlarını bir tür bilinçaltı çalar saati olarak algılamaya programlanıyor ve bu 'saat' zihni berrak bir rüya görülürken uyandırıyor.

Bu berrak rüya halinde, düşlerin bağlamı ve gerçekliği anlaşılabiliyor ve yönetilebiliyor. Bu da daha zengin bir rüya deneyimi anlamına geliyor. NovaDreamer'ın bir de yazılım programı var. Bu program, kullanıcıya kendi REM yapısını belirlemeyi ve berrak düşlerin nerede meydana geldiğini öğretiyor. LaBerge'in çalışmasına katılan deneklerin birkaç ay sonra berrak düşler görmeye başladıkları, ancak sonuçların oldukça değişken olduğu belirtiliyor. Aletin, rüya deneyimini zenginleştirmekten başka pek çok uygulaması da var. Rüyaların uyanma sürecine çok benzediğini kaydeden LaBerge, düşleri zihne giden bir yol olarak görüyor.

Aletin gelecekte kabuslar, özgüven, zihin sağlığı, uygulamalı öğrenim ve bilinç incelemesi alanlarında kullanılacağını öngören araştırmacı, oldukça heyecanlı: "Herşey bir yana rüyalar bilincin güçlü birer manifestosu" diye sözlerini bağlıyor.

Berrak rüyalar görmenin yolları
Rüyalarınızı hatırlamaya çalışın. Eğer rüyalarınızı her yönüyle hatırlayabilirseniz, tekrarlayan rüyalarınızı ayırt edebilirsiniz. Uyumaya devam ederken, daha önce görmüş olduğunuz bir rüyayı yeniden gördüğünüzü fark edeceksiniz.

Gerçeklik testi yapın. Gördüklerinize iki kez bakmayı alışkanlık haline getirin. Saatinize baktıktan sonra kafanızı başka yere çevirin, sonra yeniden bakın. Farklı mı görünüyor? Zaman değişmiş mi? Eğer gözle görünür değişiklikler varsa rüya görüyor olabilirsiniz.

Farkına vardığınız değişiklikleri daha berrak bir rüya haline uyanmakl için kullanabilirsiniz. Gözünüzde kendinizi, yapmayı çok istediğiniz birşeyi yaparken canlandırın. Bir dağın tepesine mi tırmanmak istiyorsunuz? Uyanıkken, dağın zirvesine çıktığınızı gözünüzün önüne getirin. Daha büyük bir bilinçle istediğiniz rüyayı görme olasılığınız daha yüksek olacak. Şekerleme yapın. LaBerge, öğleden sonra kısa süre kestiren deneklerin daha berrak rüyalar gördüklerini saptadı. Bunun nedeni, gündüz saatlerinde bilinç seviyesinin çok daha yüksek olması.
Yayın tarihi: 09.11.2001
863
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.