Sağlık

Ruh Sağlığı Yasası çıkarılmalı

Ruh Sağlığı Yasası çıkarılmalı

Halen ruh hastalarının hastaneye yatırılmasıyla ilgili bir yasal düzenleme yok. Ülkemizde bu yasanın hazırlanması için hem birikim hem de gerekli alt yapı var.

Güncellenme tarihi:
Tartışmaya katılın: Toplumsal ruh sağlığımız bizi yönetenler tarafından ciddiye alınıyor mu? Görüşleriniz önemli! "Ruh Sağlığı Yasası-Hemen Şimdi" Ruh Sağlığı Platformu'nun 2006 yılında ruh sağlığı yasasını çıkarmaya yönelik başlattığı "Ruh Sağlığı Yasası-Hemen Şimdi" başlıklı kampanya devam ediyor, İstanbul Tabip Odası'nda düzenlenen basın toplantısından seslenen platform temsilcileri, bu çalışmanın Türkiye' de var olan ruh sağlığı sorunlarını çözecek ve ruh sağlığının geliştirilmesine olanak verecek bir "Ruh Sağlığı Yasası" çıkartılana dek süreceğini bildirdiler. Basın toplantısında Ruh Sağlığı Yasası'nın bugünü ve geçmişi hakkında bilgiler verildikten sonra kişilik haklarının, hasta haklarının, özel yaşamın dokunulmazlığı hakkının ayrı ayrı tanımları yapıldı. Ruh Sağ¬lığı alanında bir yasa korumasına gereksi¬nim duyulan konular ayrı ayrı tanımlandı. Platformun basın bildirisi şöyle: "Ülkemizde halen ruh hastalarının hastaneye yatırılmasıyla ilgili bir yasal düzenleme yoktur. Ancak bu alan, bugüne dek hiç doldurulmamış da değildir. Bu konuda ilk ve bilinen en geniş yasal metin 6 Mart 1876 tarihli "Bimarhanelere Dair Nizam¬name"dir. Bu tüzüğün uygulamasını düzenleyen bir yönerge de 13 Aralık 1913'de "Birnarhane ve Müşahedehane Talimatnamesi" adıyla çıkarılmıştır. Bugün bu yasal metinlerin yürürlükte olmadığını, yerine başka bir yasal düzenleme de yapılmamış olduğunu biliyoruz. çağının "Ruh Sağlığı Yasası" niteliğindeki 1876 tarihli tüzük 1853 tarihli Fransız yasasından uyarlanmış, Sultan Abdülaziz imzasıyla yayımlanmıştır. Ancak bu tüzüğün Cumhuriyet dönemine geçişte iptal edilen yasalar arasın¬da olduğu, yerine bir düzenleme yapılmadığı sanılmaktadır. Bununla ilgili şimdiye dek her hangi bir kayıt bulunamamış, herhangi bir bilgiye ulaşılamamıştır. Ruh sağlığı alanında yasal düzenlemeler açısın¬dan 130 yıl önce çağa uygun bir adım atılmış, ancak bu güne dek kayda değer bir şey yapılmamıştır. Özetle, yaklaşık seksen yıl¬dır bu alanda bir boşluk vardır ve doldurulmayı beklemektedir. Atomize olmuş ruhu birleştirme vaktidir...
Yayın tarihi: 24.11.2008
3837
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.