Sağlık

Ruh sağlığı için doğru beslenin

Ruh sağlığı için doğru beslenin

Uzmanlar psikolojik rahatsızlıklardan yakınan pek çok kişinin, sadece beslenme yöntemini değiştirmek gibi basit bir önlemle antidepresan ilaçlara bağımlılıktan kurtulabildiğini savunuyor. İngiltere'de ruh sağlığı konusunda hizmet veren "Mind" adlı vakıf tarafından yapılan araştırmalar, beslenmenin kişinin psikolojik durumu üzerinde büyük etkisi olduğunu ortaya koydu.

"Mind" vakfı tarafından yaptırılan "The Food and Mood" (Besinler ve Psikolojiniz) başlıklı araştırmaya katılan kişilerin yüzde 80'i, sadece beslenme rejimlerini değiştirerek kendilerini daha iyi hissedebildiğini söyledi. Araştırmaya katılan deneklerin yüzde 25'i ise bu alanda yaptıkları değişiklik sayesinde depresyon ve karamsarlıktan tümüyle kurtulduğunu bildirdi.

Bu kişilerin beslenme rejimlerinde yaptıkları değişikliğin en önemli unsurunu ise daha çok su içip daha çok meyve- sebze tüketmeye başlamaları oluşturdu. Bilim adamları, bu kişilerin beslenmelerindeki şeker oranını da düşürürken, kahve içmekten de kaçınmalarını sağladı.

Bilim adamları, bulgularının şu anda çok büyük bir umut vaat etmediğini, ancak daha geniş araştırmalar yapılması gereğini ortaya koyduğunu belirtti. Vakıf yönetici Amanda Geary, sadece beslenme rejimini değiştirerek, psikolojik ve duygusal alanda büyük faydalar elde edebilen kişilerin bulunmasının, bu araştırmaları gerekli hale getirdiğini savundu.

Beslenme rejiminin, kişinin duygusal ve psikolojik durumuna katkıda bulunabileceğine dair araştırmaya 200 denek katıldı. Bu 200 kişiden yüzde 80'inin şeker, yüzde 79'unun kahve, yüzde 55'inin alkol ve yüzde 53'ünün de çikolatayı keserek, psikolojik durumunda düzelme hissettiği açıklandı.

Yine aynı deneklerin yüzde 80'i su içerek, yüzde 78'i daha çok sebze tüketerek, yüzde 72'si daha çok meyve yiyerek ve yüzde 52'si de daha çok balık yiyerek kendini iyi hissettiğini vurguladı.
Yayın tarihi: 18.09.2002
507
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.