Sağlık

Romatizmanız mı var?

Romatizmanız mı var?

Eklemlerde şişlik ve sıcaklık hissedilmesi romatizmanın habercisi...

Savunma mekanizmasındaki bozuklukların yol açtığı romatizma her yaşta görülebiliyor. Sanılanın aksine sıcak ya da soğuk havanın neden olmadığı romatizma kilolu kişilerde daha fazla ağrıya yol açıyor. Eklemlerde ağrı, şişlik ve sıcaklık ile kendini gösteren hastalık tedavi edilmediği taktirde ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Memorial Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nden Uzm. Dr. Rıza Nejat romatizma hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi: "Romatizma hareket sisteminde görülen, kemik, kas ve eklemleri kapsayan hastalık grubuna verilen addır. Genelde romatizmada bir veya birkaç eklemin farklı veya eş zamanlı tutulumu söz konusudur. Hangi eklemlerin tutulma şekli, süresi, simetrisi ve laboratuar değerleri göz önünde tutularak romatizmal hastalığın tanısını konulur."

Romatizmaya herkes her yaş grubunda yakalanabilir

Romatizmal hastalıkların vücudun savunma mekanizmasıyla ilgili olduğunu belirten Uzm.Dr. Rıza Nejat, savunma mekanizmasındaki bozuklukların romatizmaya neden olduğunu söyledi. "Savunma sistemi vücudunu yabancı maddelere karşı korur ancak romatizma hastalığı sırasında dokuyu tanıyamaz ve insanın kendi dokularına karşı reaksiyon gösterir. Normalde sağlıklı yaşam için gerekli olan bağışıklık sistemi, dokuları bakteri ve virüslerden koruyacağı yerde kendi eklem yapısını bakteriye benzeterek ekleme saldırır ve bunun sonucunda eklemde ödem (iltihap) ve ağrı oluşmasına neden olur. Genelde romatizmal hastalıklar savunma sistemi bozukluğuyla birlikte görülür, ancak halk arasında kireçlenme olarak bilinen 'artroz'da eklem kıkırdağının hastalık, darbe veya aşınma sonucu bozulmasıyla meydana gelir. Eklemlerde yük dağılımı bozulduğu zaman ağrı oluşur.

Yumuşak doku romatizmasında ise bağışıklık sistemi bozulmaz ve eklem tutulumu yoktur. Yumuşak doku romatizması daha çok kaslarda ağrı ve sertlik şeklinde görülür, daha çok kişinin duruş bozukluğu stres durumu depresyonla ilişkilidir.

Sanılanın aksine romatizmanın nem veya soğukla bir ilişkisi ispatlanmamıştır. Ancak bozuk olan iltihaplı eklemler havadaki iyon değişimine kolay adapte olamazlar bu yüzden nemli havalarda ağrılarda artma görülür. Romatizmanın beslenme veya kiloyla da bir ilişkisi yoktur. Sadece diz, kalça gibi yük taşıyan eklemler kilolu kişilerde zorlanır ve ağrıya neden olur ayrıca normal insanlarda aşırı kilo uzun vadede diz ve kalçada artroza (kireçlenmeye) neden olur."

Romatizmanın belirtileri
- Bir ya da birkaç eklemde ağrı, şişlik veya ısı artışı

- Sırt, bel ve kalçalarda ağrı

- Vücut hareketlerinde zorlanma (Örneğin öne doğru eğilme, başını çevirme)

- Sabah yataktan kalkarken tutukluk hissedilmesi

Romatizma tedavi yöntemleri

Uzm. Dr. Nejat romatizmanın tedavi sürecini şöyle anlattı: "Birçok romatizma çeşidi olduğu için tedavi; romatizmanın türüne, tutulan eklemin şiddetine, diğer organların durumuna ve laboratuar bulgularına göre yapılır. Romatizma, ağrı kesiciler, iltihabı azaltan ilaçlar ve savunma mekanizmasını güçlendiren ilaçlar ile tedavi edilir. Hastanın eklemlerinin iltihap durumuna göre çeşitli fizik tedavi programları verilir. Elektroterapi ve egzersiz tedavide büyük önem taşır. Hastaya evde yapacağı egzersizler öğretilir. Egzersizler, kasların gücünü korumasını ve esnekliğini sağlar. Romatizmanın ilerlemiş hallerinde şekil bozuklukları veya eklem hareket kabiliyetinin aşırı azaldığı durumlarda protez takılması için cerrahi müdahaleye gereksinim duyulabilir. Gut hastalığında olduğu gibi kandaki ürik asit seviyesini düşürmek amacıyla hastaya diyet uzmanı tarafından diyet verilebilir. Veya aşırı kilolu olan hastalarda diz gibi yük taşıyan eklemler üzerinden yükü azaltmak amacıyla zayıflama diyeti verilebilir."
Yayın tarihi: 08.12.2005
914
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.