Sağlık

Romatizma mevsimi geldi

Romatizma mevsimi geldi

Eklemlerinizde zaman zaman dayanılmaz ağrılar, şişlikler ve kızarıklıklar oluyorsa en kısa zamanda bir doktora görünün

Sonbaharın gelmesiyle birlikte ağrılardan daha fazla şikayet etmeye başladıysanız belki de sizde romatizma var. Bazen dayanılmaz bir hâl alan romatizmanın ağrı, ateş, şişlik, kızarıklık, hassasiyet gibi iltihap belirtileri ile eklem ve kaslara ilişkin işlev bozukluklarıyla kendini gösterdiğini söyleyen İstanbul Memorial Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Oğuz Önder, bu rahatsızlığın tekrarlayıcı ya da kronik olduğuna dikkat çekiyor. Romatizmayı kas - kemik ve eklemlerden oluşan hareket sisteminin ağrılı ve değişken bir derece işlev kaybına sebep olabilen her türlü durumu olarak tanımlayan Dr. Oğuz Önder, bu kategori içinde pek çok farklı romatizma çeşidi olduğunu hatırlatıyor.

Herkes romatizma olur
Romatizma her yaş grubunda görülebiliyor. Dahiliye Uzmanı Dr. Oğuz Güner, romatizmanın çocuklukta daha sık olarak akut romatizmal ateş, genç erişkinlerde lupus ve bağ doku hastalıkları, orta ve ileri yaş grubunda çok yaygın olarak dejeneratif eklem hastalığı (osteoortroz) olarak görüldüğünü söylüyor. Romatizma kavramı içerisinde onlarca ayrı klinik hastalık girdiği için hepsinin tedavisinin de ayrı olduğunu anlatan Güner, genelleme yapıldığı taktirde fizik - tedavi, cerrahi / ortopedik girişimlerin tedavide ön plana çıkan yöntemler olduğuna dikkat çekiyor.

Yayın tarihi: 09.11.2001
731
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.