Sağlık

Romatizma her an yakalayabilir

Romatizma her an yakalayabilir

Savunma mekanizmasındaki bozukluklar romatizmaya neden oluyor, hastalık her yaşta görülebiliyor.

Romatizmal hastalıkların ihmal edilmesi zamanla çok daha büyük sıkıntılara yol açabiliyor. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhan Cantürk, eklemlerde şişlik ve sıcaklık hissedilmesinin romatizmanın habercisi olduğunu, her yaşta görülebildiğini ve tedavide gecikilmemesi gerektiğini söylüyor.

Kişiye göre tedavi

Romatizmanın belirtilerinin, bir ya da birkaç eklemde ağrı, şişlik veya ısı artışı, sırt, bel ve kalçalarda ağrı, vücut hareketlerinde zorlanma (Örneğin öne doğru eğilme, başını çevirememe) ve sabah yataktan kalkarken tutukluk hissedilmesi olduğuna işaret eden Cantürk, 'Birçok romatizma çeşidi olduğu için tedavi; romatizmanın türüne, tutulan eklemin şiddetine, diğer organların durumuna ve laboratuar bulgularına göre yapılır.

İlaç tedavisi

Romatizma, ağrı kesiciler, iltihabı azaltan ilaçlar ve savunma mekanizmasını güçlendiren ilaçlar ile tedavi edilir. Hastanın eklemlerinin iltihap durumuna göre çeşitli fizik tedavi programları verilir. Elektroterapi ve egzersiz tedavide büyük önem taşır. Hastaya evde yapacağı egzersizler öğretilir. Egzersizler, kasların gücünü korumasını ve esnekliğini sağlar. Romatizmanın ilerlemiş hallerinde şekil bozuklukları veya eklem hareket kabiliyetinin aşırı azaldığı durumlarda protez takılması için cerrahi müdahaleye gereksinim duyulabilir.
Yayın tarihi: 12.12.2006
1473
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.