Sağlık

Regli durduran hap

Regli durduran hap

İngiliz Daily Mail gazetesi, Amerikan ilaç firması Wyeth'in 365 gün alınabilen ve kadının regl dönemlerini durdurduğunu ileri sürdüğü yeni hapına geniş yer verdi.

"Anya" adlı yeni hapın kadınların hayat tarzlarında devrim niteliğinde bir değişimi vaat ettiğini yazan Daily Mail Gazetesi'ne göre, dünyanın en büyük ilaç firmalarından olan "Wyeth"in ürettiği yeni hapın piyasadaki diğer doğum kontrol ilaçlarından en büyük farkı, yılın 365 günü alınabilmesi ve böylelikle kadınları aylık periyotlarından kurtarması.

Diğer doğum kontrol hapları, 21 gün boyunca her gün alınıyor, kesildikten sonra kadınlar olması gerekenden daha az yoğun regl olmaya devam ediyorlar. "Anya" isimli yeni doğum kontrol hapı ise üretici firmanın yaptığı açıklamaya göre, her gün alınabilecek şekilde tasarlandığından, hem periodun gelmesini engelliyor, hem de bu dönemde kadınların ruh hallerindeki iniş ve çıkışları en aza indiriyor.

Önümüzdeki yıl piyasada

Önümüzdeki yıl Amerika'da piyasaya çıkacak olan yeni doğum kontrol hapı üzerine yapılan araştırmalara göre, hapı yedi ay boyunca almaya devam eden kadınların yüzde 71'inde regl görülmedi. Piyasada olan diğer doğum kontrol haplarının neden her gün alınamadığına dair tıbbi bir nedenin varolmadığını yazan gazete, ancak bazı uzmanların, bu tür hapların aralıksız alınması halinde kan pıhtılaşması veya göğüs kanseri riskini artırabileceği yorumlarına yer verdi.

Kadında her ay rahim duvarı hamilelik için hazırlanıyor, ancak yumurta döllenmediğinde kanama yoluyla dışarı atılıyor. Doğum kontrol hapları yumurtlamayı durduğu için rahim duvarında benzer bir oluşum yaşanmıyor, ancak 21'inci günden sonra hap alınmadığında hormonal değişiklikten ötürü kanama oluyor.

(Hürriyet)
Yayın tarihi: 27.12.2005
976
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.