Sağlık

Regl öncesindeki gerginliğin tedavisi yok

Regl öncesindeki gerginliğin tedavisi yok

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, kadınların regl dönemlerinin hemen öncesinde asabi ve saldırgan olmalarını hormon tedavisiyle ve progesteron desteğiyle önlemek imkansız.

Kadınların periyotlarının ikinci yarısında vücutları tarafından üretilen progesteron hormonunun eksikliğinin, kadınlarda regl öncesinde rastlanan depresyon, sinir bozukluğu ve saldırganlık gibi belirtileri ortadan kaldırmadığını öne süren İngiltere'deki Keele Üniversitesi bilim adamları, bu bulgulara 531 kadını kapsayan 10 ayrı araştırma sonucu ulaştıklarını bildirdi.

Üniversitenin bilimsel ekibinin Kuzey Staffordshire Hastanesi ile ortaklaşa geliştirdiği araştırmanın, bu kadınların bir bölümünü progesteron hormonu, diğer bir bölümüne ise bu hormonun sentetik taklidi progestogen verilmesi şeklinde gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Araştırmayı yürüten ekibin başkanı Prof. Shaughn O'Brien, regl öncesi dönemdeki kadınların periyotlarının ikinci yarısında vücutlarındaki progesteron hormonunun düştüğüne dair bir veriye rastlamadıklarını öne sürdü.

Regl öncesi dönemi yaşayan kadınların vücutlarında diğer kadınlarla aynı seviyede progesteron hormonu bulunduğuna inandıklarınıbelirten O'Brien, ''bu dönemi yaşayan kadınlardaki tek fark, bu kişilerin merkezi sinir sistemlerinin diğerlerine göre progesterona karşı daha hassas olması'' dedi.

Bu problemin beyin hormonu serotoninin eksikliğinden kaynaklandığını da öne süren Prof. O'Brien, bunun çözümü için de ilaçlara başvurmanın son seçenek olarak görülmesi gerektiğini savundu. Bazı bilim adamları ise ortaya çıkan bu araştırmanın sonuçlarını geçerli kabul etmek için çok erken olduğunu, kendi uygulamalarında progesteronun faydalarını tespit ettiklerini belirtti
Yayın tarihi: 16.11.2001
608
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.