Sağlık

'Regl' durduran ilaca onay

'Regl' durduran ilaca onay

ABD'de onay alan Lybrel adlı doğum kontrol hapı, adet kanamalarını tamamen durduruyor.

Wyeth firmasının kadınlarda adeti tamamen durduran yeni doğum kontrol hapı "Lybrel", Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) tarafından onaylandı. Normal doğum kontrol hapları 21 gün kullanılıyor. Geri kalan 7 günlük süre kadının düzenli olarak adet görmesini sağlıyor. Yeni hap ise aralıksız alınıyor ve regl dönemini tamamen ortadan kaldırıyor.

Yalancı kanamalar oluyor
İlacın şu ana kadar görülen tek yan etkisi, kullanımın ilk 6-12 ayında beklenmeyen yalancı kanamalara neden olması. Deneye katılan kadınların yüzde 41'inde görülen kanamalar, ilerleyen dönemde tamamen bitiyor. FDA yetkilileri ise "Kadınlar düzenli adet görmekten kurtulmakla beklenmedik kanamalarla uğraşmak arasında tercih yapmak zorunda kalacak" dedi.

FDA yaptığı açıklamada ilacın etkisinin ve güvenliğinin 1 yıllık 2 klinik deneyle kanıtlandığını açıklasa da ilaçla ilgili bazı sorular var. Öncelikle deneylere katılan 2 bin 400 kadının yüzde 50'si bir yıllık süre dolmadan araştırmadan ayrıldı. Bunların yüzde 18'i gerekçe olarak ayda 4-5 gün olan yalancı kanamaları gösterdi. Üstelik birçok doktor vücut ritmini böyle yapay yollarla bozmanın tehlikeli olabileceğini hatırlatıyor.

Ruh halini ve vücut dengesini belirliyor
British Medical Journal tıp dergisine bir makale yazan Doktor Paula Derry "Adet kadının ruh halini ve vücut dengesini belirler. Bunu ortadan kaldırmaya doğada var olmayan bir hormon dengesi yaratıyor" yorumunu yaptı. Lybrel, diğer doğum kontrol hapları gibi kan pıhtısı oluşumu, kalp krizi riski taşıyor. İlacın özellikle sigara içen kadınlarda ciddi kalp damar sorunlarına yol açabileceği uyarısı yapılıyor. İlacın ABD'de Temmuz ayında satışa çıkması bekleniyor.
Yayın tarihi: 08.06.2007
973
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.