Sağlık

Regl Döneminde Sancılarınızı Hafifletecek Yöntemler

Regl Döneminde Sancılarınızı Hafifletecek Yöntemler

Regl olmaya başladığı yaşlardan itibaren kadınların çoğunun karşılaştığı bir problem vardır: Sancılar! Ağrılı geçen regl dönemleri yaşarken kurtarıcı olarak ilaçlara sarıldığınız olmuştur. Fakat regl ağrılarınızı hafifletmenin ilaçlar haricinde de yöntemleri var. İşte sancılarınızı azaltıp regl döneminizi daha rahat geçirmenizi sağlayacak 5 yöntem...

Güncellenme tarihi:

REGL PERİYODUNUZU TAKİP EDİN

Regl olacağınız günü ortalama olarak bilmek öncesinde hazırlık yapmanızı kolaylaştırır ve daha rahat bir regl dönemi geçirmenizi sağlar. Regl olmadan önce yediklerinize dikkat etmek, soğuktan korunmak sancılarınızı azaltacaktır. 

SU TÜKETİMİNİZİ ARTTIRIN

Normalde de sağlığımız için günde 2- 2.5 litre su tüketmeliyiz. Fakat regl döneminde yaşadığımız su kaybı, su tüketimini daha önemli hale getiriyor. Regl döneminde daha çok su içmek sancılarınızı azaltırken halsizliğinize de iyi gelecek ve daha canlı hissetmenizi sağlayacaktır.

KENDİNİZİ SICAK TUTMAYA ÖZEN GÖSTERİN

Çok basit ve bilindik bir yöntem olan sıcak su torbalarını regl döneminizde yanınızdan ayırmayın! Karnınıza koyduğunuz bir sıcak su torbası ya da sıcak bir havlu kaslarınızı gevşeterek sancılarınızı ve krampları azaltacaktır. Sıcak su torbasını ara sıra kaldırarak karın kaslarınıza masaj yaparsanız çok daha iyi hissedeceksiniz.

MAGNEZYUM TÜKETİN


Magnezyum sağlıklı yumurta gelişimi de dahil olmak üzere birçok vücut işleminde etkisi olan oldukça önemli bir mineral. Regl döneminde magnezyum tüketimini arttırmanız kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olacak, su tutmanızı ve şişkinliğinizi azaltarak rahat bir regl dönemi geçirmenizi sağlayacaktır. Bol bol kuruyemiş, baklagil, yeşil yapraklı sebze, domates ve yumurta tüketerek magnezyum seviyenizi arttırabilirsiniz.

BİTKİ ÇAYLARI İÇİN

Bu dönemde sıcak içecekler tüketme ihtiyacı duyarız. Fakat kafeinden de uzak durmamız gerekir çünkü kafein östrojen seviyesini arttırarak regl döneminde daha kötü hissetmemize neden olur. Bu yüzden en iyi seçenek bitki çayları!


Yayın tarihi: 03.08.2018
4813
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.