Mahmure

Sağlık

Kadın Sağlığı

Ramazan'da baş ağrısı nasıl önlenir?

Ramazan'da baş ağrısı nasıl önlenir?

Oruç tutanlar aç kalma süresi uzun olduğu için yaşayabilecekleri baş ağrılarını, nefes egzersizleriyle giderilebilirler...

Güncellenme tarihi: 31.07.2013

Süre uzun,ağrı yapar

Anadolu Sağlık Merkezi Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, oruç tutanların aç kalma süresi uzun olduğu için yaşayabilecekleri baş ağrılarının, nefes egzersizleriyle giderilebileceğini bildirdi.

Çalışmak ağrıyı artırıyor

Prof. Dr. Yücel, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl ramazan ayının temmuz- ağustos aylarına denk gelmesi nedeniyle oruç tutulan süre uzadığından, insan vücudunda bazı ağrıların oluşabileceğini belirtti.

Orucun özellikle gün boyu çalışmak zorunda kalanları zorladığını ifade eden Yücel, şunları kaydetti: "Oruç tutmak çok çeşitli ağrılara neden olabilir. Bunların başında beslenme düzeninin değişmesi ve çok uzun süre aç kalınması nedeniyle oluşan, mide-bağırsak sisteminden kaynaklanan ağrıları sayabiliriz. Yine oruca bağlı olarak, kan basıncı oynamalarına bağlı bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumun da baş ağrısı olarak karşımıza çıktığını görebiliriz ya da ani kan şekeri düşmesine bağlı olarak çok şiddetli baş ağrısı gelişebilir."

4565
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.