Sağlık

Ramazanda ayran ve suyu çok tüketin!

Ramazanda ayran ve suyu çok tüketin!

Bu yıl Ramazan ayının yaz ayına denk gelmesi, havanın sıcak olması ve sahur-iftar arasındaki sürenin oldukça uzun olması bu ayı sağlıklı bir şekilde geçirmek için yapılan önerilerin diğer yıllara göre biraz daha farklı olmasına yol açıyor. Elektrolit dengesini sağlamak için daha çok ayran ve taze sıkılmış meyve suları için...

Güncellenme tarihi:

International Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin, yaz aylarında sıcaklardan dolayı sıvı kaybının arttığını, bu durumun su ihtiyacını artırdığını, sahur ve iftar arasındaki uzun sürenin de göz önünde bulundurulduğunda en çok dikkat edilmesi gereken noktaların başında sıvı alımının geldiğini söylüyor. Sahur ve iftar süreçlerinde mümkün olduğunca su içmeye özen göstermek, elektrolit dengesini sağlamak için daha çok ayran (hazır ayranlar içinde tuz bulunması nedeniyle yüksek tansiyon hastaları tüketmemeli) ve taze sıkılmış meyve suları içmek, daha çok sebze ve meyve tüketmek, mideyi terk etme hızı yüksek olduğundan soğuk tüketimlerden kaçınmak, iftarda ağır, yağlı, kızartma gibi gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak, iftara çorbayla başlamak, iftar öğününde mutlaka sebze yemeğine yer vermek ve mümkün olduğunca iyi çiğneyerek yavaş tüketmeye özen göstermek gerekiyor.

Yayın tarihi: 12.07.2013
3522
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.