Sağlık

Ramazan özeti

Ramazan özeti

Ramazan ayı boyunca sağlıklı oruç tutabilmek için hafta hafta yapılması gerekenler...

Güncellenme tarihi:

Birinci hafta

Ramazan ayının ilk birkaç günü hatta 1. haftasında insanlarda öğün saatlerinde acıkma, zaman zaman susama gibi belirtiler görülür. Bu dönem vücudun belli saatlerde yenilen yemeklere adapte olma dönemidir. Kişiler biraz zorlanabilirler. Vücudun yeni bir beslenmeye alışma gösterdiği bu dönemde iftar ve sahur yemeklerinde aşırı kalori kaynağı olan (tatlılar, şarküteri, kuruyemiş, hamur işi ve kızartma) yiyeceklerden uzak kalmaları gerekir. Ramazan ayının ilk haftasında kilo verme işleminin genelde çok olduğu gözlenmektedir. Fakat kabızlık gibi sorunlarda görülmeye başlar.İkinci hafta

Ayın 2. haftasında vücut kendisini yeni sisteme adapte etmiştir. Açlık ve susuzluk ilk haftadan daha az olur. Vücut su ve elektrolit dengesini kurmuştur. Kişiler çok sıkıntı çekmezler. Bağırsak hareketleri normale döner. Yemeklerden sonra midedeki oluşan gaz, şişkinlik gibi şikayetler ortadan kalkar. Yeni uyku düzenine de vücut alışmış olur.

Yayın tarihi: 08.07.2013
25007
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.