Sağlık

Rahim ağzı kanserine aşı

Rahim ağzı kanserine aşı

Dünyada her yıl 500 bin kadın rahim ağzı kanserine yakalanıyor.

Kadınlarda en sık görülen kanser türleri arasında ikinci sırada yer alan rahim ağzı kanserine karşı geliştirilen aşı çalışmalarında 3. faza gelindiği ve aşının 2006 yılında piyasaya verileceği açıklandı. Prof. Dr. Nubia Munoz, aşının kansere neden olan HPV (Human Papilloma Virus) nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyon ve siğilleri önlemede etkili olduğunu söyledi.

Ritz Charlton Oteli'nde Merck Sharp & Dohme ilaç firmasının davetlisi olarak geldiği toplantıda konuşan Prof. Munoz, 'Dünyada her yıl 500 bin kadın rahim ağzı kanserine yakalanıyor. Bu kadınların da yarısı ölüyor. Aşı üzerinde 22 bin kadında çalışma yapıldı, faz 3 çalışmaları bitmek üzere' dedi. HPV virüsünün önlenmesi konusunda yaptığı çalışmalarla tanınan Prof. Munoz, faz 1 ve faz 2 çalışmalarında toplam 2 bin kadın üzerinde yapılan klinik deneylerde elde edilen sonuçlara göre, aşının enfeksiyonları önlemede yüzde 94, siğil gibi oluşumları önlemede ise yüzde 100 başarılı olduğunu öne sürdü.
Yayın tarihi: 28.09.2005
775
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.