Sağlık

Rahim ağzı aşısı

Rahim ağzı aşısı

Tıp dünyası, dünyada her yıl 240 bin kadının ölümüne yol açan rahim ağzı kanserini önleyen aşının Amerika'da onaylanmasının heyecanını yaşıyor.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Merck & Co. Inc.'in dünyada ilk ve tek olan rahim ağzı kanseri aşısını onaylamasından sonra çok sayıda kadın rahim ağzı kanseri korkusu yaşamayacak. Yeni aşı, rahim ağzı kanserini, HPV tip 6, 11, 16 ve 18'in neden olduğu kanser öncesi düşük dereceli lezyonları ve genital siğilleri önlüyor.

Rahim ağzı aşısı ile merak ettiğiniz soruları Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - A.B.D. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Traş yanıtladı.

Kadını ölümcül rahim ağzı kanserinden koruyan ve 9–26 yaş grubundaki kadınlarda kullanılacak olan rahim ağzı kanseri aşısı ve kansere neden olan HPV virüsü hakkında merak ettiğiniz soru ve cevapları aşağıda bulabilirsiniz:

HPV virüsü nedir?

HPV (Human Papilloma Virus) cinsel ilişki ile geçen bir virüstür. Rahim ağzı kanseri ve kanser öncesi değişikliklerin yüzde 80'ine bu virüs neden olmaktadır. Son yıllarda önemi daha çok anlaşılan HPV virüsünün ABD'de yapılan bazı çalışmalarda, kadınların yüzde 60-70'nde mevcut olduğu görüldü ve son yıllardaki en büyük önemi rahim ağzı, vajina ve vulva kanserinde etken olmasının keşfedilmesiyle ortaya çıktı. İnsan bağışıklık sistemi bu tür enfeksiyonları bir ya da iki yıl içinde temizliyor, ancak daha dirençli HPV türleri rahim ağzı kanseri veya genital bölgede başka kanserlere yol açabiliyor.

Nasıl bulaşıyor?

Cinsel olarak aktif kadınların yüzde 50'den fazlasında HPV'nin bir ya da daha çok tipine ait enfeksiyon izlerine rastlanmıştır. Bu enfeksiyonların çoğu da klinik belirti vermez. Bulaşma şekli, çoğu zaman cinsel ya da çok yakın tensel temas olabilir. Kolaylaştırıcı faktörler olarak bölgenin nemliliği ve dokuda harabiyet sayılabilir. Ayrıca, gebelik, AIDS, kortizon tedavisi gibi kişinin bağışıklık sisteminin çok iyi çalışmadığı durumlarda hastalık hızla ve çok yaygın olarak seyredebilir.
Yayın tarihi: 14.07.2006
1965
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.