Sağlık

Psikiyatri Servisi´nde "Tatlı Salı"

Psikiyatri Servisi´nde "Tatlı Salı"

Antalya Devlet Hastanesi´nin Psikiyatri Servisi´nde ilginç bir tedavi yöntemi uygulanmaya başlandı. Kentte müzik eğitimi veren İsmail Baha Süralsan Konservatuarı´nın öğrencileri, her hafta Salı günü hastalar için konser düzenliyor. ´Tatlı Salı´ adı verilen bu konserlerin ilkine doktorlar ve hemşireler de katıldı.

Antalya´da psikiyatri hastalarının grup terapisiyle çok daha kısa sürede iyileşmelerini sağlamak için ´Müzikli tedavi´ sistemi uygulanmaya başlandı. İsmail Baha Süralsan Konservatuvarı öğrencileri, Antalya Devlet Hastanesi Psikiyatri Servisi´nde haftada bir gün konser veriyorlar. ´Tatlı Salı´ adı verilen konserlerde, hastalar eğleniyor. Bu hafta ilk kez gerçekleştirilen uygulamada müzisyenlerin seslendirdikleri hareketli parçalara dayanamayan hastalar doyasıya göbek attılar. Başhekim Dr. Lütfi Çakıcı ile servisin doktor ve hemşireleri de hastalarına eşlik ettiler. Yaklaşık 1.5 saat süren eğlence, psikiyatri hastalarının rahatlamasını ve neşeli bir gün geçirmelerini sağladı.

Uygulamanın yararlı olacağına inandığını belirten Başhekim Dr. Çakıcı, müzikli tedavinin her Salı günü tekrarlanacağını açıkladı. Programın 5 ay süreceğini belirten Dr. Lütfi Çakıcı, şöyle konuştu:

"Psikiyatri Servisi´nde şu anda 12 hasta yatarak tedavi görüyor. Grup terapisinde spor, müzik, şiir dinletisi gibi sosyal aktiviteler büyük yarar sağlıyor. 5 aylık programa İsmail Baha Süralsan Konservatuarı´nın yanı sıra Antalya Fotoğraf Amatörleri Derneği ile Yeni Yüksektepe Kültür Derneği de katkıda bulunuyor. Önümüzdeki haftalarda müziğin yanı sıra şiir dinletisi ve dia gösterileri de yapılacak."
Yayın tarihi: 12.09.2001
595
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.