Sağlık

Pastörize sperm

Pastörize sperm

Amerikalı uzmanlar, laboratuvarda sperm üzerinde oynayarak ailede görülen genetik bozuklukları gidermek konusunda önemli bir adım attılar.

Ulusal Bilim Akademisi uzmanlarından Prof. Ralph Brinster başkanlığındaki bir heyetin yürüttüğü çalışmalar sonucunda, laboratuvarda üretilen ''pastörize'' üretici sperm sayesinde ailede görülen genetik bozukluklar düzeltilebilecek. Böylece gelecek nesillerin daha sağlıklı olmaları olasılığı doğacak.

Sperme sağlıklı gen

Prof. Brinster ve ekibi, laboratuvar ortamında, ''retrovirüs'' (taşıyıcı virüs) aracılığıyla, farenin başlangıç evresindeki sperminin kök hücresine, yüzde 20 oranında sağlıklı yabancı gen enjekte ettiler. Bu oynanmış spermle dünyaya gelen yavru farelerin, sağlıklı genlerin yüzde 4.5'unu taşıdıkları ortaya çıktı.

Üç nesil taşıyorlar

Farelerin en az üç nesil boyunca, enjekte edilen yabancı genleri taşıdıkları belirtiliyor. Bu sonuçlar, retrovirüs aracılığıyla, başlangıç evresindeki spermin kök hücresinde gen mühendisliği çalışmaları yapmanın önünde doğal bir engel olmadığını ortaya koydu. Bilim adamları, gen tedavisi açısından, buluşun çok önemli olduğunu ifade ettiler.

Yayın tarihi: 13.02.2002
746
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.