Sağlık

Partnerin seni zevkten uçursun!

Partnerin seni zevkten uçursun!

Partnerler neyin iyi ve kötü olduğunu, neyi isteyip istemediklerini dile getirdikleri zaman cinselliğin kalitesi artıyor.

Gerek kadının gerekse erkeğin cinselliğinin zirvesine çıktığı yaş döneminin ne olduğu, cinsellikle ilgili en sık yöneltilen sorulardan biridir. Bu soruyla asıl öğrenilmek istenen, cinsel aktivitenin en sık ve tutkunun en yoğun ne zaman gerçekleştiği.

Erkekliğin zirvesi

Yapılan araştırmalar, kadınların yetişkinlik yaşamları boyunca ortalama olarak haftada bir kez orgazma ulaştığını, cinsel açıdan zirve olarak gösterilebilecek belirli bir dönemlerinin bulunmadığını ortaya koyuyor. Araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bir diğer ilginç sonuç da, genç kadınların cinsel işlev bozukluklarından çok daha fazla şikayet etmesi.

Cinsel sorunların zamanla azaldığına dikkat çeken uzmanlar, yaşları ilerledikçe kadınların cinsellikleriyle barıştıklarını ve partnerlerini yönlendirmede ustalık kazandıklarını belirtiyor.

Diğer yandan erkekler, en sık orgazm deneyimini 16-17 yaşları arasında yaşıyor. Bu frekans yoğunluğu zaman içinde düşüş gösteriyor. Bu rakamları etkileyen pek çok etken arasında dini inançlar, çalışma saatleri ve ebeveynlik ilk sıralarda geliyor.

Cinsel tatmine etki eden faktörlerin sayısı oldukça fazla. Biyolojik yapının etkisinin büyük olduğunu kaydeden uzmanlar, yaşanan ilişkinin kalitesinin de cinsel hayata damgasını vurduğunu bildiriyor.

Duyulara önem verin

Uzmanlar, cinselliğin son derece özel bir iletişim olduğunu hatırlatıyor. Partnerler neyin iyi ve kötü olduğunu, neyi isteyip istemediklerini dile getirdikleri zaman cinselliğin kalitesi artıyor. Kalite arttıkça sıklık da yükseliyor. Bu noktada gündeme gelen diğer bir soru ise çok seksin iyi seks anlamına gelip gelmediği. Kişinin kendini ve partnerini derinlemesine tanıma ve sevme arzusu, cinsel deneyimi derinden etkileyen ve güzelleştiren kavramlar. Zirve "skor' yönünden değil de "duygusal' yönden ele alınacak olursa soru tamamen boyut değiştiriyor.

Uzmanlar, yaşla birlikte sevişme esnasında kullanılan duyuların arttığını belirtiyor. Orgazmı hedef almak yerine birbirinin bedenini keşfetmeyi ve sürecin tadını çıkarmayı seçmek, cinselliğin kalitesini artıran en önemli unsurlardan biri. Partnerinin nelerden hoşlandığını anlamak, bu sürece katkı sağlıyor.
Yayın tarihi: 06.02.2006
847
dahafazlası

sex

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.