Sağlık

Parkinsona bağlı bunamada umut veren araştırma

Parkinsona bağlı bunamada umut veren araştırma

Parkinson hastalarında; bellek, dikkat, algılama gibi zihinsel işlevlerdeki bozulmanın yanında depresyon, hayaller, durgunluk gibi belirtilere de sıkça rastlanıyor.

Prof.Dr. Murat Emre

Nöroloji uzmanı Prof. Dr. Murat Emre'nin genel koordinatörlüğünde 12 ülkeden toplam 68 merkezde, 541 hasta üzerinde yapılan araştırma, Alzheimer tedavisinde kullanılan rivastigmine etken maddeli ilacın, Parkinson'da bunamayı durdurucu ve geriletici etki yaptığını ortaya koydu.

Araştırmanın sonuçları dünyanın en prestijli tıp dergisi New England Journal of Medicine'de yayımlandı.

Alzheimer ilacını, Parkinson'a bağlı bunamalarda kullanma fikri nasıl doğdu?

Parkinson ile Alzheimer'a bağlı bunamaların, beyindeki kimyasal değişiminleri benziyor. Bu benzerlikten yola çıkarak yaptığımız araştırmada 1997'den beri Alzheimer tedavisinde kullanılan rivastigminein Parkinson üzerindeki etkileri gözlemlendi.

İlacın Parkinson hastaları üzerindeki etkileri neydi?

Rivastigmine alan her dört hastadan birinde unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, hayaller gibi hastalığa ait birçok belirti düzeldi. Hastalarda aynı zamanda televizyon izleyebilme, çevreyle ilgilenebilme gibi günlük işlevlerde de belli derecede iyileşmeler gözlendi.

Çalışmanın sonuçları ne olabilir?

Elimizdeki tedavi yöntemleriyle Parkinson hastalığının hareketle ilgili belirtilerini tatmin edici ölçüde giderebiliyorduk. Ancak Parkinson hastalığına bağlı bunamanın tedavisi için bugüne kadar elimizde etkili bir ilaç yoktu. Rivastigmine bu tip hastalarda sık görülen belirtilerde belirli düzelme gösteren ilk ilaç ve hastalarımızın yaşam kalitesini arttırmak için bir ümit ışığı oluşturuyor.

Parkinsolularda bunama sık görülen bir bulgu mu?

Parkinson hastalığı ilk tanımlandığında bunama belirtilerinden çok, hareket üzerindeki etkileriyle gündeme geldi. Ancak insan ömrünün uzaması Parkinson'lu hastalarda da bunamayı gündeme getirdi. Hatta artık bunama Parkinson hastalığının korkulan komplikasyonlarından biri.

Her 5 Parkinson'ludan 2'sinde bunama geliştiği saptandı. Bunama ile hastanın yaşı arasında doğrudan bağlantı bulunuyor. 50 yaş altındaki Parkinson'lularda bunama görülmezken, 75 yaş üzerindeki her dört hastadan üçünde bunama var.

Bellek, dikkat, algılama gibi zihinsel işlevlerdeki bozulmanın yanında depresyon, hayaller, durgunluk gibi belirtilere de sıkça rastlanıyor. Bu belirtiler hastanın yaşam kalitesini, hastalığın seyrini ve hasta yakınlarının psikolojisini olumsuz etkiliyor.

Hazırlayan: Mesude Erşan/ Kelebek
Yayın tarihi: 03.01.2005
759
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.