Sağlık

Panik ataklıların sayısı artıyor

Panik ataklıların sayısı artıyor

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ercan Abay, toplumda yüzde 2-3 oranında olan panik atak hastasının giderek çoğaldığını söyledi.

Prof. Dr. Abay, yaptığı açıklamada, kaygı ve bunaltı olarak tanımlanan panik atak rahatsızlığının tedavi edilmesi gerektiğini belirtti. Rahatsızlığın daha çok genç grup diye nitelenen 25-44 yaş grubunda ortaya çıktığını bildiren Prof. Dr. Abay, şunları kaydetti:

"Panik atak hastası sıkıntı nöbetleri içine girer. Bu nöbetler sırasında öleceği hissine kapılır. Nöbet sırasında kıyamet kopacak, dünyanın sonu gelecek gbi panik havasına kapılır. Hastalar, nefes darlığı, çarpıntı, yutkunma güçlüğü, ellerde titreme hissederler. İyileşmenin sağlanması çin doktora giderek ilaç tedavisine başlanması gerekir. Başlanan ilaç tedavisinin yanında psikiyatristle yapılan görüşmeler de iyileşme sürecini hızlandırır."

TEDAVİ KESİLMEMELİ

Hastaların ölüm korkusuyla acil servislere başvurduklarını belirten Prof. Dr. Abay, hastanın sıklıkla ölüm ve nöbetlerin tekrarlama endişesi duyduğunu söyledi. Yaşanılanların "panik atak" olduğunun kabul edilerek ona göre davranılmasını öneren Prof. Dr. Abay, panik bozukluğunda tedavinin hiç kesilmeden devam etmesi gerektiğini belirtti. İlacın kesilme döneminde doktor kontrolünde doz azaltılarak yapılmasına işaret eden Abay, hastaların hatasının, iyileşir iyileşmek kesmek olduğunu söyledi.

Çay, kahve, kola, alkol gibi bazı yiyecek ve içecekler ile uykusuzluk ve yorgunluğun panik atağı uyandırdığını vurgulayan Prof. Dr. Abay, bunlardan uzak durulması gerektiğini kaydetti.
Yayın tarihi: 11.12.2001
400
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.