Sağlık

Özürlü lezbiyenlerden özürlü bebek

Özürlü lezbiyenlerden özürlü bebek

ABD'de sağır olan lezbiyen bir çiftin, yapay döllenme ile isteyerek ikinci sağır bebeğe de sahip olması büyük tartışma yarattı.

Maryland Eyaleti'nin Bethesda Kenti'nde 10 yıldır birlikte yaşayan işitme engelli lezbiyen çift Sharon Duchesneau ve Candy McCullough, bilerek ve özellikle isteyerek kendileri gibi duyamayan iki çocuk yaptılar. Çiftin aynı işitme engelli babadan ikinci çocuğa da sahip olması, büyük tartışma yarattı. Lezbiyen çift, ikinci işitme engelli çocuk yapma istekleri sperm bankası tarafından reddedilince, beş nesil sağır bir aileden gelen erkek dostlarından ikinci kez yardım istediler. Kimliği açıklanmayan erkek, lezbiyen çiftin 5 yaşındaki sağır kızları Jehanne'ın da babasıydı.

Daha iyi yetişir

Şimdi 4 aylık olan Gauvin'in de sol kulağının hiç işitmediği, sağ kulağının çok hafif duyduğu önceki gün kesinleşti. Lezbiyen çift, The Washington Post Gazetesi'ne, ''Sağır bir çocuğun gelişimini daha iyi anlayacağımız için daha iyi ebeveyn olabiliriz. Bu, bebeğin cinsiyetini tercih etmekten farksız. Sağırlık bir özür değil, kültürel bir kimliktir'' şeklinde savunma yaptı.

Tepki yağıyor

Wisconsin Üniversitesi'nden hukuk ve biyoetik Profesörü Alta Charo, ''Bir çocuğun potansiyelini sınırlamak utanç verici. Ebeveynliğin kutsal görevi evlatlarına ellerinden gelen tüm olanakları sağlamaktır. Mesele bu çiftin bu sorumluluğu ihlal edip etmemesidir'' derken Ulusal Sağırlar Derneği üyesi Nancy Rarus, ''Sağırların sağır evlat istemesi olağanüstü değil, ancak yine de üzüntü verici'' diye konuştu.
Yayın tarihi: 20.04.2002
529
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.