Sağlık

Östrojen kemikleri yeniliyor

Östrojen kemikleri yeniliyor

Amerikalı bilim adamları, düşük dozda östrojenin kemik sağlığında faydalı bulunduğunu açıkladı

Bilim adamları, osteoporoz hastalığının, kemiklerin yenilenmeden erimesi ile ortaya çıkarak kemik kırılmalarına yol açtığına değinerek, düşük dozda östrojen kullanımı ile kemiklerin bir taraftan yenilendiğini, eski kemiğin ise eriyerek yerini yeni kemiğe bıraktığını kaydetti.

Amerikalı bilim adamları daha az miktarda kullanılan östrojen hormonunun kemiklerin yenilenmesinde büyük rol oynadığını ileri sürdüler. Bilim adamları, özellikle menapoz devresindeki kadınlarda görülen ve kemik erimesi olarak bilinen osteoporozun, düşük dozda östrojen kullanımı ile önlendiğini kaydettiler. 1.0 miligram östrojenin yerine 0.25 miligram östrojen kullanan kadınlarda kemiklerin erimesi ve zayıflayarak kırılmasının önlendiğini kaydeden araştırmacılar, az miktardaki östrojenin yan etkisinin olmadığını da belirttiler.

Araştırmacılar, 1.0 miligram östrojen alan kadınlarda, göğüslerin aşırı hassaslaşması, vücutta su toplanması, şişkinlik ve baş ağrısı gibi yan etkilerinin görüldüğünü belirtiyorlar. Connecticut Üniversites''nde yapılan araştırmayla ilgili rapor, "Clinical Endocrinology and Metabolism" adlı derginin bu ayki sayısında yer aldı.

Araştırmacılar, ilk kez yaşlı kadınlarda farklı östrojen dozunun kemiklerin yenilenmesinde rol oynadığının belirlendiğine değindi. Osteoporoz hastalığının, kemiklerin yenilenmeden erimesi ile ortaya çıkarak kemik kırılmalarına yol açtığına değinen bilim adamları, düşük dozda östrojen kullanımı ile kemiklerin bir taraftan yenilendiğini, eski kemiğin ise eriyerek yerini yeni kemiğe bıraktığını kaydetti.

0.25 mg. ölçü estradiol (östrojenin bir formu) kullanan kadınlarda kemiklerin erimesi ve zayıflayarak kırılmasının önlendiğini belirleyen araştırmacılar, 1.0 miligram östrojen kullanan kadınlarda da aynı oranda kemiklerin yenilendiğine işaret etti.

Yan etkilerden sakınmak
Bilim adamları, şimdiye kadar genelde 1.0 miligram östrojen kullanıldığını, 0.25 miligram östrojen kullanılmasının, yan etkilerden sakınmak için daha yerinde olduğunu belirtti. 1.0 miligram olarak kullanılan östrojenin, kadınlarda, memelerin aşırı hassaslaşmasına, su toplamasına ve şişmelere neden olduğu, baş ağrısı meydana getirdiği açıklandı. 0.25 miligram östrojen kullanan kadınlarda ise herhangi bir yan etki meydana gelmediği kaydedildi.

Bilim adamları, yapacakları daha geniş araştırmalar ile 0.25 miligram östrojenin (estradiol) kemik sağlığını koruduğu gibi, kemiklerin yeniden yoğunlaşmasını sağlayıp sağlamadığını saptayacak.

Connecticut Üniversitesi'nde yapılan araştırma ile ilgili rapor, Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism adlı derginin Aralık sayısında yer aldı.
Yayın tarihi: 11.09.2001
661
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.