Sağlık

Ortak alanda mantar riski

Ortak alanda mantar riski

Mantarlar, deride ve tırnakların altında çoğalan küçük mikroorganizmalar. Sıcağı ve nemi severler.

Dr. Vahit Mülteci

Havuzlar, plajlar, jimnastik kulüpleri, güzellik salonları, duşlar, yatılı okullar ve camiler gibi ortak kullanım alanları, başkalarına ait havlu, terlik, ayakkabı gibi eşyalarla temas mantarların bulaşmasına uygun zemin hazırlar.

Mantarlar kolay bulaşır mı?

Tüm mantar hastalıkları oldukça bulaşıcı ve kolaylıkla yayılır. En sık ayak ve tırnak mantarlarına rastlanır. Tedavi edilmemesi halinde vücudun diğer bölümlerine geçebilir. Başkalarına bulaştırılır veya üzerilerine bakteriler de eklenerek daha ciddi enfeksiyonlara yol açabilirler.

Mantarların çoğalması ve bulaşmasını sağlayan başka faktörler nedir?

Pişikler, ayakkabıların vurması, su, deterjan, sentetik giysi ve çoraplara bağlı tahrişlerde ayaklarda mantar hastalığı için zemin hazırlar.

Ayak mantarı tırnaklara geçer mi?

Ayak mantarı tedavi edilmediğinde tırnaklara bulaşabilir. Tırnak mantarları genellikle basit bir yaralanmayla başlar. Örneğin, el ve ayak parmaklarının kırılması, tırnakların çok kısa kesilmesi, dar ayakkabıların tırnağı sıkıştırması gibi. Yaralanan tırnağa mantarların yerleşmesi daha kolay olur.

Mantar hastalıkları nasıl fark edilir?

Ayak mantar hastalığı, ayak parmakları arasındaki deride kaşıntı ve acı yapar. Ayak derisi soyulur. Yüzey açık hale gelir. Mantar bulaşan bölümler genellikle beyaz renkli ve yaş olur. Ayaklar sıklıkla terli ve kokuludur. Tırnak mantar hastalıkları genellikle el ya da ayağın bir ya da iki tırnağında başlar. Daha sonra bütün tırnaklara yayılabilir. Hastalığın erken dönemlerinde normal sağlıklı pembe renk kayboldukça tırnağın dış köşesi hafif sarılaşır. Hastalık yayıldıkça tırnak sertleşir ve şekil değiştirir. Kolay kırılabilir. Tırnak gevşeyebilir ve deriden ayrılabilir. Düşebilir.

Hastalığı kapan ne yapmalı?

Doktora başvurarak önlem almalı. Sorunu gözardı etmek her şeyi kötüleştirir. Çok uzun sürecek tedavilere yol açar.

Tedavisi nasıl yapılır?

Ayak ve tırnak mantarlarına sıklıkla aynı mikroorganizmalar yol açar. Tırnak mantarı tırnağın altında gelişen bir hastalık olduğundan tırnak üzerine sürülen kremler, losyonlar, jeller veya merhemler etkili olmayabilir. Ayak ve tırnak mantarları çoğunlukla ağızdan alınan ilaçlarla tedavi ediliyor.

Ayak ve tırnak mantarı hastalığını önlemek için önerileriniz nedir?

- El ve ayakları özellikle parmak aralarını sürekli temiz ve kuru tutmak için çaba gösterin.

- Sentetik ya da yün çoraplar yerine, yüzde 100 pamuklu çoraplar giyin.

- Çoraplarınızı hergün değiştirin ve yıkayın.

- Ayakkabı, bornoz, terlik ve havluları kimseyle paylaşmayın.

- Ortaklaşa kullanılan duş, soyunma odalarında çıplak ayakla dolaşmayın. Terlik giyin.

Hazırlayan:Mesude ERŞAN/ Kelebek

Yayın tarihi: 06.08.2004
1062
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.