Mahmure

Sağlık

Kadın Sağlığı

Orgazmda sorun var!

Orgazmda sorun var!

Eczacıbaşı Okey ile Türkiye Aile Planlaması Vakfı ortaklığında 2000 yılında kurulan "Alo Okey Cinsel Sağlık Hattı"na 5 yılda gelen başvurularda en büyük artış orgazm konusunda yaşandı.

Alo Okey Cinsel Sağlık Hattı'na başvuranların sayısı 5 yılda, 400 bine ulaştı. 41 binden fazla kişinin de telefonla canlı danışmanlık hizmeti aldığı hatta başvuranlar cinsiyete göre ayrıldığında, arayanların 5'te 1'inin kadın olduğu görüldü. TAPV Genel Koordinatörü Dr. Enis Balkan, şunları söyledi:

"Cinsiyete göre ayrım yapıldığında erkeklerin erken boşalma ve ereksiyon güçlüğüne yönelik sorularında biraz artış gözleniyor. Ancak kadınların özellikle orgazm olamama problemine yönelik soruları ciddi ölçüde artmış durumda. Hat kurulduğunda yüzde 3 olan orgazm olamama soruları yüzde 15'lere kadar yükseldi. Yine ağrılı cinsel ilişki giderek çok sorulan bir konu haline geldi."

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar konusunda da danışma hizmeti alanların sayısı artıyor. Hattın kurulduğu ilk yıl yüzde 8 olan oran, 2005 yılında yüzde 29'a yükseldi. Balkan, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bu ciddi bir artışa tekabül ediyor. Bu alanda ilginç bir nokta da son yıllarda cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar konusunda sanal danışmanlık alanlar içinde 50 yaş üzeri grubunun ağırlığının artması ve bunların neredeyse tamamının erkek olması. Hat kurulduğunda yüzde 0.5 olan oran yüzde 10'a çıkmış durumda. Bu da 5 yılda 20 kat artışı gösteriyor." Hattı arayanlar medeni durumuna göre incelendiğinde bekarların başvurularında artış olduğu görülüyor. Hattın kurulduğu 2005 yılında yüzde 35 olan bekarların arama oranı bugün yüzde 62'ye çıkmış durumda.

Alo Okey Cinsel Sağlık Bilgi Hattı
0 212 257 59 75
1014
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.