Sağlık

Orgazmda cinsiyet farklılıkları

Orgazmda cinsiyet farklılıkları

Kadın ve erkeğin orgazmı arasındaki en büyük fark orgazma ulaşma süresidir.

Bir erkeğin orgazma ulaşması için genellikle birkaç dakika yeterli olurken, kadının orgazma ulaşması için 20-30 dakika gerekebilmektedir.

Kadın ve erkeğin orgazmı yaşaması da farklıdır. Erkeğin orgazm duyguları esas olarak cinsel organ merkezlidir. Kadının orgazmı ise cinsel organlarda başlar, tüm bedene yayılır ve sonra yeniden cinsel organa döner. Erkek geri dönülmez noktaya ulaştığında boşalmak zorundadır. O anda ev yanıyor bile olsa, önce kendi ateşini söndürmesi gerekir! Öte yandan kadının orgazm tepkisi, orgazm başlamış olsa bile, kesilebilir. Bebeğin ağlaması ya da telefonun çalması kadının bütün havasını kaybettirebilir.

Kadın ve erkeğin orgazmı arasındaki farklardan bazıları da şunlar:

* Erkeklerin çoğu için orgazm içgüdüseldir.
* Kadınların çoğu için ise orgazm öğrenilen bir şeydir.

Cinsel ilişki sırasında erkek kolayca orgazma ulaşabilir. Kadınların çoğu ise klitoris direkt olarak uyarılmadan orgazma ulaşamaz.

Erkeğin orgazmı genellikle 10-15 saniye sürer. Kadının orgazmı ise 60 saniye sürebilir.

Orgazmdan sonra erkeğin yeniden güç toplaması için belli bir süre gerekir. Kadın ise peşpeşe ya da kısa aralıklarla tekrar tekrar orgazm yaşayabilir.

Seks sırasında erkek vücudu rehavet verdiği düşünülen bir hormon olan oksitosin hormonu salgılar, bu nedenle erkekler seviştikten sonra uyumak isterler. Seksten sonra rahatlayan kadınlar ise uyanık kalmak, konuşmak ya da sarılmak isterler.

Erkekler orgazm konusunda 18-20 yaşar arasında tepe noktasına ulaşırlar. Kadınlar ise otuz ve kırklı yaşlarda cinsel açıdan tırmanış yaşarlar.
Yayın tarihi: 20.01.2006
1127
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.