Sağlık

Orgazm olmak ya da olmamak

Orgazm olmak ya da olmamak

Orgazma ulaşmak konusunda bir endişeye sahip misiniz? Orgazm olamadan cinsel ilişki nereye kadar sürdürülebilir?

Kadınlar için her cinsel ilişkide orgazm olmak ("gelmek" veya "boşalmak") çok da kolay değildir. Daha da kötüsü; eşinize orgazm olduğunuza inandırmak için yalanlar söylemek, taklitler yapmaktır. Aslında kendi kendinizi aldatırsınız. Çoklukla erkekler orgazmı yakalarken kadınlar için yolun sonuna ulaşmak daha zordur. Eskiden birçok doktor kadınlarda orgazma basitçe ulaşmanın mümkün olmadığına inanırlardı. O dönemlerde kadınlar seks konusunda biraz daha utangaç ve kendilerini ifade etmekte sıkılgandılar. Bir çoğu hiç seksüel tedavi (ilaç, ruhsal tedavi) şansına sahip değildiler. Bunun dışında gebe kalmak için kadınların orgazm olmasına ihtiyaçları yoktu. Genellikle doktorlar geçmiş yıllarda kadın orgazmının önemini tahmin edemediler.

Yeni davranış modelleri

Son zamanlarda hekimler yeni davranış modelleri geliştirdiler. Son 15 yıldır seks konusunda yapılan birçok ankette kadınların orgazma ulaşamadıkları gerçeği, tatsız bir şekilde ortaya çıkmıştır. Anket sonuçlarından, kadının yaşam koşulları iyi ise orgazma ulaşabildiği ve hatta art arda orgazmlara sahip olabileceğini öğreniyoruz. Ama asıl önemli nokta, eşin seks hakkında bilgili, şefkatli ve anlayışlı olması, kadını rahatlatan ve orgazma ulaşmasında katılımcı ve paylaşımcı davranmasıdır.

Her zaman dediğimiz gibi kadında orgazm için erkeklerden daha fazla eğitim ve gayret gereklidir. Erkeklerde tek gecelik ilişkiler çok sorun olmazken, kadınlar seksüel güven ve derin sevgiyi arama eğilimindedirler. Şüphesiz son günlerde dünyada, erkekler kadar kadınlar da çok eşli, cinsel ilişkiler içerisindedir. Ancak genç kızlar erkeklerden farklı olarak toplumun değer yargılarından dolayı oldukça baskılanmış ve cinsel eğitim ve orgazmı öğrenme açısından daha kötü durumdadırlar. Genç kadınların çoğu orgazma ulaşamamaktan dolayı üzüntü duyarlar, fakat gerçekte erkeklerden farklı olarak, kadınlar orgazma ulaşmayı öğrenmek zorundadırlar. Araştırmalar, genç kadınların cinsel aktiviteye başladıktan sonra orgazma ulaşmayı deneyemediklerini, öğrenmek için uygun ortamı oluşturamadıklarını göstermektedir.

Bir araştırmaya katılan kadınların,
- % 47'sinin mastürbasyon ile
- % 32'sinin seksüel ilişkide
- % 20'sinin ön sevişme sırasında
- % 1'inin ise uyku sırasında orgazma ulaştıkları tespit edilmiştir. Aynı çalışmada ilk orgazma ulaşma yaşının 18 olduğu belirtilmektedir.

20'li ve 30'lu yaşlar

Birçok kadın 20'li ve 30'lu yaşlarda bile orgazma ulaşmakta zorluk yaşar. Günümüzde seks terapistlerine göre eğer orgazma ulaşamıyorsanız kendi kendinize pratik yapmanız iyi bir yoldur. Ancak bir çok kadın mastürbasyon konusuna sıcak bakmamakta ve yapmamaları gereken bir eylem olarak görmektedirler.

Aslında mastürbasyon, orgazma ulaşmak için ihtiyaç duyulan ritim ve basıncı tam olarak öğrenmeye yardımcı olur. Özellikle bızırın (klitorisin) nasıl uyarıldığını ortaya çıkarabilmek için, kadının kendi vücudunu ,cinsel organlarını incelemesi gereklidir. Yine de kadın, orgazmı öğrenmek için mastürbasyonu kullanıyorsa bunu uygun bir ortamda (Ilık veya sıcak bir ortamda, tek başına) yapmalıdır. Eğer yatak odanızda, banyonuzda rahatsız edebilecek biri veya bir şeyler olursa, vücudunuzu tanımak, sevmek ve öğrenmek için gerekli bir deneyimi yaşamanız mümkün olmayabilir. Uygun ortamı yaratmadan mastürbasyon yapılmamalıdır. Orgazma ulaşmak için hayal gücünü desteklemek üzere erotik resimler, öyküler veya filmler kullanılabilir. Bir kez orgazma ulaşma öğrenildiğinde, neye gereksinim duyulduğu partnere daha doğru ve rahatlıkla gösterilebilir. Bu başlangıçta utandırıcı gelebilir, buna rağmen vücudunuza nasıl dokunulmasından hoşlandığınızı karşı taraf ile konuşmak ve duygularınızı paylaşmayı öğrenmek çok önemlidir. Paylaşmak için doğru kelimeleri bulamıyorsanız, dokunmayı kullanabilirsiniz. Ama yine de eşinizle kullanımı kolay, ortak bir kelime dağarcığı oluşturmaya çalışmakta fayda vardır. Seks yaşamları hayal kırıklığı ile sonuçlanan birçok çiftin başarısızlıklarının temel nedeni basit, doğru bir dil kullanmamalarıdır. Sadece "Şuramı okşar mısın" demek yardımcı olmaktan çok uzaktır.

Bazı kadınlar tesadüfen bir vibratör yardımıyla orgazma kolayca ulaştıklarını fark ederler. Bir çok kadın için güvenebilecekleri bir seks aracına bağlanmak kolay değildir. Yurt dışında işlek caddelerde, "sex shop"larda sergilenen bu tür araçlar ülkemizde, bir kadının kolayca gidemeyeceği alanlarda sergilenmekte ve kadının bu tür araçlara ulaşması zor olmaktadır. Ancak internet aracılığıyla bu tür mağazalara ulaşabilirsiniz.

30 yaş üzeri

30 ila 50'li yaşlarda orgazma kolayca ulaşmanız gerekir. Eğer sizi seven ve anlayışlı bir eşiniz varsa bu daha da kolay olacaktır. Kadın için orgazma ulaşma bazen adetin hangi döneminde olduğuna bağlıdır.(Bir adet dönemi veya ayında) Ayın 2. yarısında orgazm daha sıktır. Bazı kadınlar tam adet öncesi kendilerini daha istekli hissederler ve ayın diğer dönemlerinde orgazma daha az ulaşırlar, bu da normal bir farklılıktır.

30'lu yaşlarda hala orgazma ulaşamıyor ya da ulaşmak için büyük bir zorluk yaşıyorsanız, profesyonel anlamda yardım alma zamanı gelmiştir. Türkiye'de genellikle yeni yeni ortaya çıkan kadın sağlığı merkezlerinde psikolog ve jinekologla birlikte bu işe başlayabilirsiniz. Böyle bir merkezden randevu almak için gerekli cesareti bulduğunuzda orada sıkılmadan bekleyip "Ben orgazm olamıyorum! Bana yardım edin" diyebilmelisiniz. Hekim sizin hakkınızda her şeyi soracak, fiziksel muayene yapacak, ilişkiye engel olan veya zorlaştıran organik bir sorun bulunmazsa, bir tür cinsel rehabilitasyon ve eğitim olarak algılanabilecek olan psikolojik yardım ve destek tedavileri (genellikle birkaç hafta süren) uygulanacaktır.

Orgazmın tipleri

Psiko-analizin babası Freud'a teşekkür etmeliyiz.İnsanlar daha önceleri vaginal orgazmın olgun kadınlarda, klitoral orgazmın ise genç kadınlarda olduğuna inanırlardı. Uzmanlar artık bu görüşe inanmıyorlar. Herhangi bir kadın veya birçok cinsel sağlık uzmanının da belirttiğine göre vaginal ve klitoral orgazmın arasında fark olmadığını biliyoruz. Kadınların çoğu orgazma ulaşmak için klitoral masaja ihtiyaç duyarlar. Bu hem cinsel ilişkide hem de aşk oyunlarında geçerlidir. Diğer yandan bazı kadınlar klitorisi el ile uyarmadan cinsel birleşme ile orgazma ulaştıklarını ifade etmektedirler. Bu görüşteki kadınlara göre "Orgazmı ateşleyen vaginanın kendisidir." Bir çok seks uzmanının belirttiğine göre cinsel ilişki esnasında klitoris erkeğin cinsel organının bir bölümü tarafından aşağı ve yukarı itilerek, zaten uyarılmaktadır.

Orgazmın tetikleyicisi olarak tanımlanan diğer bir organ veya bölge ise "G" noktasıdır. Bazı kadınlar özellikle vücutlarının bu bölümünü uyardıklarında yoğun bir orgazm yaşarlar. G noktası vagina ön duvarında bulunan ve ancak denemelerle saptanan bir noktadır. Varlığını her anatomi uzmanı kabul etmemektedir. Belki her kadında yoktur. Bazı kadınlar G noktası olarak tanımladıkları noktaya, yoğun heyecan sırasında dokunulduğunda hemen orgazm olduklarını ifade etmektedirler. Klitoris orijinli bir orgazm ve vaginal orgazm olduğu kadar, G noktalı bir orgazm da olabilir. Orgazmın çeşitlerinden çok daha önemli olan istenildiğinde orgazma ulaşmak ve bundan zevk almaktır.

Eş zamanlı orgazm

Kadınların bir çoğu eşleri ile aynı zamanda orgazma ulaşamamalarından şikayet etmektedirler. Fakat gerçekte eş zamanlı orgazm oldukça nadirdir. Medikal bilgi servislerince yapılan ve diğer bazı anketler kadınların, partnerleri ile aynı zamanda nadiren orgazma ulaştıklarını işaret etmektedir. Eş zamanlı orgazmın daha heyacanlı ve güzel olduğu açıktır. Erkek boşalmayı (ejekulasyon) geciktirir veya ön sevişme sırasında kadının uyarılma aşamasına gelmesi için herhangi bir yöntem veya teknikle (oral seks, elle uyarma vb) daha uzun süre harcarsa orgazma birlikte ulaşmak eşler için daha kolay ve mümkün olabilir.

Çok sayıda (multiple, art arda) orgazm

Son yıllara kadar doktorlar kadınların ancak çok az bir kısmının çok sayıda veya art arda orgazma ulaştığına inanırlardı. Medikal bilgi servisleri ve diğer araştırmalar, kadınların çoğunun art arda orgazma ulaşabildiklerini göstermiştir. Bu kadının ilişkilerinde rahat, mutlu olması ve erkeğin gayreti ile mümkündür. Art arda orgazma sahip olma kabiliyetinin yaşla birlikte arttığını biliyoruz, bu bilgi bile orgazmın öğrenilen bir şey olduğunu göstermektedir. 20'li yaşlarda art arda orgazma rastlanmaz ama bir çok kadın 40-50 ve 60'lı yaşlarda art arda orgazmlar yaşayabilir.

Orta yaşta orgazm

Kadınların orgazma ulaşabilme kabiliyetleri yaşla birlikte artma eğilimindedir. Menapoz çağına yakın bu donemde bazı problemler çıkabilir. Bu zorlukların bir çoğu hormonal değişimler nedeniyle meydana gelir. Kadınlar bu yaşlarda seksten geçici olarak uzaklaşabilirler. Her zaman geçerli olmasa da bunun başlıca nedeni hormonların azalmasına bağlı olarak vaginanın kuruması ve esnekliğinin azalmasıdır. Neyse ki günümüzde bunun üstesinden gelmek için bir çok yöntem vardır. Örneğin cinsel ilişki sırasında kullanılan kayganlaştırıcı jeller vajendeki kuruluğa bağlı ilişki güçlüklerini azaltabilir. Kayganlaştırıcı jeller her yaştaki kadın da kullanılabilir. Vaginal dokunun östrojen eksikliğinden dolayı kuruluğuna bağlı seks yapma zorluğu, östrojen tedavisi ile de ortadan kaldırılabilir. Bu tedavi kadının ayrıca kendisini daha iyi ve istekli hissetmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

Erkekler nasıl yardımcı olabilir?

- Unutmayın ki her kadın klitoris (bızır) uyarılmasına ihtiyaç duyar. Eğer erkek olsalardı, klitorisleri penis halini alacaktı. Penis erkek için ne kadar önemli ise klitoris de kadın için o kadar önemlidir.

- Cinsel ilişkiye başlarken, okşamalarınız kadar sevgi gösterileri, güven verici bir yaklaşım, romantizm ve küçük aşk oyunları kadında cinsel isteği artırır.

- Erkek özellikle sabırlı olmalı, acele etmemelidir.

- Erkek, cinsel organlar (göğüs, dudak, vajina girişi,klitoris) veya hassas bölgelere (kasık, ense, kulak memesi, sırt, boyun,karın vb) dokunarak kadının uyarılma (plato) aşamasına gelmesine yardım etmelidir.

- Oral seks yapmak çok özel bir durum gibi algılanmamalı, serbestçe yapılabilmelidir.

- Birçok kadın, oral seks olmadan orgazma ulaşamadıklarını belirtmektedirler.

- Kadının ne istediğini göstermesi gurur meselesi yapılmamalıdır.

- İnsiyatifi kadının ele alacağı ve sevişmeyi yönlendirebileceği şekilde davranmak yararlı olabilir.

- Erkek kontrolü kaybeder ve daha önce orgazma ulaşırsa, penis ereksiyonu kaybetse bile ilişki sürdürülmeye çalışılabilir ve öpme, dokunma ile uyarmakla kadının da orgazma ulaşması sağlanabilir.

- Uyarılar içerisinde sözle telkinler ve iltifatlar da yer almalıdır (eşinize seksi ve güzel olduğunu söyleyin).

Orgazma ulaşmak, güzel bir duygudur. Yorgun, sıkıntılı, mutsuz ve gerginseniz orgazma ulaşamayabilirsiniz. Sıklıkla orgazma ulaşamıyorsanız profesyonel bir yardım almaktan korkmayınız, çünkü öğrenme ile pek çok sorunu aşabilirsiniz.

www.kadinsagligi.com
Yayın tarihi: 16.11.2005
1276
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.