Sağlık

Orada biri mi var!

Orada biri mi var!

Çağın hastalığı panikatak ve paranoyanın kolay anlaşılır belirtilerini gözardı etmeyin

Panikatak ve paranoyaklık çağımızda adını en sık duyduğumuz psikolojik rahatsızlıkların başında geliyor. Yaşanan deprem, sel, uçak kazası gibi kötü olaylardan sonra giderek artış gösteren panikatak ve paranoyaklık konusunda kişilere psikolojik açıdan yardım etmek için "Panikatak Dostları Derneği" 2 yıl önce Ataköy'de kuruldu. Türkiye'de panikatak olan insanlara yardım etmek ve destek olmak amacıyla Psikiyatrist ve psikologlardan kurulan bu dernek, 2 ayda bir düzenli olarak seminerler vererek kişileri hastalık konusunda bilgilendiriyor. Derneğe www.panikatakdost.com adresinden ya da 0212 660 65 48 no'lu telefondan ulaşabilirsiniz. Derneğin kurucularından International Hospital Hastanesi Psikiyatrist doktorlarından Muzaffer Uyar hastalığın nedenlerini, gelişim sürecini ve tedavi yöntemlerini anlattı.

"Duygu hastalığı"
Panikatak yoğun sıkıntıdan kaynaklanan bir hastalık. Doktor Uyar'da panik ataklığı, "Duygu hastalığı olarak" tanımlıyor. Panikataklık üç aşamadan meydana geliyor. İlk aşamada "Kalp krizi geçiriyorum, tansiyonum yükseldi, aklımı kaybettim..." gibi sözler sarfediliyor. İkinci aşamayı fiziksel tepkimeler oluşturuyor. Zor nefes alıp vermek, boğuluyor gibi olmak, çarpıntı en fazla görülen bedensel rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Bu devrede korkulardan kaçışlar da görülüyor. Panikataklar başları döndüğü için sokağa çıkamıyorlar, köprünün altından geçemiyorlar, spor yapıp rahat rahat yürüyemiyorlar. Üçüncü aşamada ise fiziksel rahatsızlıkların yeniden tekrarlanmasından korktukları için, tedirgin oluyorlar. Tek başlarına kalamıyorlar, hatta bu safhada hastanelere yakın evde oturmayı bile tercih edenler bulunuyor. Doktor Muzaffer Uyar bunun fobik ve titiz insanlarda, entellektüellerde, aile bağımlılığı çok yüksek olanlarda ve kararsız insanlarda daha sık görüldüğüne dikkat çekti. Panikataklık uzun bir süreçte tedavi edilen bir rahatsızlık. Doktor Uyar, erken başvuran hastalarda anti depresan ilaçların 4 - 6 ay arasında kullanılması gerektiğini söylerek tedavinin mutlaka terapiyle devam etmesi gerektiğini belirtiyor. Panikataklığı ileri safhada olan kişiler ise grup terapileriyle tedavi edilmeye çalışılıyor.

Aşırı fikirleri savunuyorlar
Paranoyaklığın, panikatağın aksine bir akıl hastalığı olduğunu söyleyen Doktor Uyar, hastalığı mantığın kabul edemeyeceği aşırı fikirleri savunma durumu olarak niteliyor. Çok farklı şekillerde görülen paranoyaklık genel olarak kişilerin tehlikede olduğunu düşünmelerinden kaynaklanıyor. Panikatak gibi fiziksel tepkimeleri olmayan hastalığın tedavisinde aşırı düşünceleri bastıran ilaçlar kullanılıyor. Doktor Muzaffer Uyar, pek çok insanın geceleri defalarca kapıyı kontrol etmesini, savunma aletleri kullanmasını paranoid belirtiler olarak görse de bu insanların paranoyak olmadığını ve bu tarz durumların normal olduğunu vurguladı.
Yayın tarihi: 12.11.2001
734
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.