Sağlık

Öpmeden önce düşünün!

Öpmeden önce düşünün!

Bir ilişkiye başlamak istemediğimizde, onu hemen affetmek istemediğimizde, birilerinin görmesini arzu etmediğimizde öpüşmek riskli olabilir. Ama bu kadar değil elbette. İşin bir de sağlık yanı var.

Bir İtalyan kadının kocasıyla öpüştükten sonra dudaklarında oluşan şişlik nedeniyle hastaneye gitmesiyle yapılan araştırmalarla, kadının eşinin aldığı bir ilaca tepki verdiği ortaya çıktı. Lancet tıp dergisinde yayımlanan makalede, öpüşmenin alerjiyi tetiklediği söyleniyordu. İngiliz alerji uzmanı Dr. John Mansfield, insanın biyolojik sisteminin son derece hassas olduğunu vurgulayarak, karşı tarafın yediği ya da içtiği bir şeyin bile öpüşmeyle alerjiyi tetikleyebileceğini söyledi. Ve İtalyan kadının yaşadığı gibi, bazı kişilerin, öpüştüğü kişinin dudağında kalan yiyecek zerrelerine bile alerjik reaksiyon gösterebileceği kaydedildi.

Demek ki öpüşürken alerjimizin tetiklenebileceğini unutmayacağız.

Öpüşme hastalığı

Bir de öpüşme hastalığı diye adlandırılan bir hastalık var. Ateş, boğaz ağrısı ve lenf bezlerinin şişmesine neden olan bu hastalık, aslında bir tür enfeksiyon. Öpüşmeyle geçtiği için öpüşme hastalığı diye tanımlanıyor. Tıptaki adı enfeksiyoz mononükleoz olan bu enfeksiyona, daha çok 15-25 yaş grubundaki gençlerde rastlanıyor. Tedavisi de sadece dinlenmek. Neyse ki, bu enfeksiyonu bir kez kapan daha sonra bağışıklık kazanıyor.

Çocukluk hastalıkları

Öpüşme; solunum salgılarının ve fiziksel temasın söz konusu olduğu bir durum olduğu için, enfeksiyona neden olan salgılar da karşı tarafa aktarılıyor. Ve böylece, bu yolla bulaşan bütün hastalıklar için de öpüşmek bir risk. Soğuk algınlığı, grip bu hastalıkların en masumları. Çocukluk çağının hastalıkları da öpüşmeyle geçiyor. Bu yaşınızda başınıza kabakulak, kızamık ya da suçiçeği geldiyse, önce öpüştüğünüz kişinin hasta olup olmadığını kontrol edin. Daha uzun tedavi gerektiren ve öpüşmeyle geçen bir hastalık da tüberküloz. Sevgiliniz ya da eşiniz tüberkülozsa dikkat!

Herpes virüsler

Dudağımızdaki o masum uçukların bir kısmına öpüşmenin neden olduğunu biliyoruz. Herpes virüsler denilen bir virüsün neden oluyor. Bu virüsün kuluçka süresi 2-12 gün. Hastalık birincil enfeksiyondan sonra sessiz kalıp daha sonra bağışıklık sistemi baskılandığında yeniden aktif olur ve yineleyen enfeksiyonlara neden olur. Yetişkinlerin yüzde 70-90'ında antikor bulunduğu biliniyor.

Endişeye gerek yok!

Hepatit B, Hepatit C, AIDS gibi hastalık tükürükte çok düşük miktarlarda bulunduklarından bilinenin aksine önemli bir risk içermiyor. Bu hastalıkların öpüşmeyle geçme riski çok az. Tabii, öpüşme sırasında kan söz konusu değilse.
Yayın tarihi: 11.01.2006
781
dahafazlası

sex

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.