Sağlık

Öksürük ve balgam, KOAH habercisi

Öksürük ve balgam, KOAH habercisi

KOAH, halk arasında 'müzmin bronşit' ya da 'kronik bronşit' olarak bilinen, nefes darlığına veya öksürüğe neden olan bir hastalık.

Güncellenme tarihi:
ERCİYES Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Hakan Büyükoğlan, sigara tiryakisi olan ve öksürük ile balgamdan yakınan insanların yüzde 20'sinin Kronik Obstrüktif Akciğer Hastası (KOAH) olduğunu söyledi. Dünya KOAH Günü nedeniyle Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi girişinde ücretsiz solunum fonksiyon testi yapıldı. Kuyruğun oluştuğu hastane girişinde test yaptıranlar KOAH hastası olup olmadıklarını öğrendi. Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Hakan Büyükoğlan, KOAH'a karşı insanları bilinçlendirmek için test yaptıklarını ifade etti. Yrd.Doç.Dr. Büyükoğlan, "KOAH, halk arasında 'müzmin bronşit' ya da 'kronik bronşit' olarak bilinen, nefes darlığına veya öksürüğe neden olan bir hastalıktır. Ülkemizde ve tüm dünyada KOAH'ın yaygın olduğunu açıklayabilmek için ücretsiz solunum fonksiyon testi yapıyoruz. Testi 2002 yılından beri düzenliyoruz. Bugün yaklaşık 500 kişiye testi uyguladık. Solunum fonksiyon testlerini yaptıran insanlar KOAH olup olmadıklarını öğrenebiliyor. Ayrıca normal insanların akciğer kapasitesini de ölçüyoruz" dedi. Türkiye'de 5 milyon koah'lı var Yrd.Doç. Dr. Hakan Büyükoğlan, Türkiye'de 5 milyon kişinin KOAH olduğunu kaydetti. Yrd.Doç.Dr. Büyükoğlan, "Özellikle sigara içme oranının ve hava kirliliğinin fazla olduğu yerleşim yerlerinde bu hastalığın görülme sıklığı artıyor. Kayseri'nin de havası kirli olduğu için burada görülme sıklığı biraz fazla. Hepsinden önemlisi bu hastalığı tetikleyen sigaradır. Sigara içenlerin yüzde 50'ye yakını kronik bronşitten, öksürük ve balgamdan yakınır. Yüzde 20'si ise, KOAH dediğimiz hastalığa yakalanmıştır" diye konuştu. Yrd.Doç. Dr. Hakan Büyükoğlan, Türkiye'de sigaraya bağlı hastalıklar için yıllık 25 milyar YTL harcandığını hatırlattı. Yrd.Doç.Dr. Büyükoğlan, "Türkiye'nin ekonomik durumu göz önüne alındığında bütçemizin 5'te 1'lik bir kısmını hastalık için harcıyoruz" diyerek, sözlerini tamamladı. Ahmet Oğuz GÜNDÜZ / Hürriyet Bitkisel güzellik için...
Yayın tarihi: 26.11.2008
1098
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.