Sağlık

Öfkenizi dışa vurun, kendinizi koruyun

Öfkenizi dışa vurun, kendinizi koruyun

Yeterli uyku uyuyan, her gün vitamin alan, evinde herhangi bir hayvan besleyen ve gerektiği zaman öfkesini dışa vuran kadınlar, diğerlerine göre daha şanslı. Çünkü onlar sağlıklı ve güzel bir yaşamın kapısını çoktan aralamışlar.

Alışkanlıklarımız, biraz da bizim kişiliğimizi oluşturur. Sizin önemsiz saydığınız ama asla vazgeçemediğiniz bazı alışkanlıklar, aynı zamanda sağlığınızın da bekçileri olabilir. Özellikle kadınlar şu dört alışkanlığı edinmemişse, hemen harekete geçmeliler.

1- Yeterli uyku

Kadının her gece ortalama sekiz saat uyku uyuması gerekir. Ne yazık ki, pek çok kadın, geceleri yeterli uyku uyuyamamaktan yakınıyor. Uyku ilaçlarına rağbetin son yıllarda ne kadar arttığını hepimiz biliyoruz. Düzenli ve yeterli uyku, çocuklar kadar yetişkinler için de önem taşıyor. Özellikle de kadın sağlığında uykunun etkisi çok büyük. Gece yeterince uyku uyuyamayan kadınlarda bağışıklık sistemi zayıflar, kortizol gibi stres hormonlarının sayısı artar. Daha da kötü bir haber verelim: Uykusuzluk çeken kadınlar, kilo alırlar. Stres hormonlarının çoğalması, iştahı artırır. Ayrıca uykusuzluk metabolizmayı da yavaşlatır. Yani yediklerinizi gerektiği gibi yakamazsınız. İşte bu yüzden, uykusundan hiç fedakarlık yapmayan kadınlar, sağlıklarını da korumuş oluyorlar.

2- Her gün vitamin almak

Dengeli ve sağlıklı beslenmenize rağmen, vitamin takviyesi yapmayı ilke edinmeniz, çok güzel bir alışkanlık. Beslenmenize ne kadar dikkat ederseniz edin, mutlaka vücut için gerekli olan bazı mineral ve vitaminlerin eksik kalması kaçınılmazdır. Ayrıca sofranızdan eksik etmediğiniz sebzeler, sizin zannettiğiniz kadar besleyici olmayabilir. Sebze ve meyveler, toplanıp satışa sunulması arasında geçen zamanda vitamin ve mineral kaybına uğrayabilirler. Bu nedenle, her gün bir adet karma vitamin hapı almaya alışmış olmanız, sağlığınıza ne kadar önem verdiğinizi gösterir.

3- Öfkeyi dışa vurmak

Kadınların her zaman soğukkanlı olmaları tercih edilir. Öfkesini dışa vurup bağıran çağıran kadınlar, toplumda pek rağbet görmezler. Oysa kadının sağlığını koruması, bir ölçüde öfkesini içine atmaktan kaçınmasıyla mümkün olur. Kronik baş ağrılarından kalp hastalıklarına kadar pek çok sağlık sorununun öfkeyi bastırmakla doğrudan ilgili olduğu kabul ediliyor.

4- Ev hayvanı beslemek

Evde hayvan beslemenin sakıncaları ve zorlukları pek çok hayvanseveri kara kara düşündürür. Apartmanlarda, kedi köpek beslemek kimi zaman komşularla sorunlar yaşanmasına neden olur. Ama bir ev hayvanına sahip olmak, sağlığınız açısından önem taşır. Bu uğurda bazı zorlukları göze almalısınız. Yapılan araştırmalara göre, kedi ve köpek sahiplerinin kalp atışları ve kan basınçları, hayvan sahibi olmayanlarınkinden çok daha düşük. Stresli dönemleri kolayca atlatmak için bir ev hayvanının sevgisine ve ilgisine ihtiyaç duyarsınız. Evinizde, küçük bir akvaryumda yüzüp duran süs balığı bile, sizin ruh sağlığınızı dengelemenizde yardımcı olur. Akvaryumun karşısına geçip balığınızı seyrederken günün stresini yavaş yavaş üzerinizden attığınızı fark edersiniz.
Yayın tarihi: 04.11.2004
514
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.