Sağlık

Internet'te seks, yüzde 50 daha fazla HIV riskli!

Internet'te seks, yüzde 50 daha fazla HIV riskli!

İnternet yoluyla seks arkadaşı bulanların yüzde 50 daha fazla HIV riski taşıdıkları bildirildi.

British Journal Medicine adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırma raporunda, "chat" yoluyla internet'ten seks arkadaşı bulanların, başkayolla seks arkadaşı bulanlara göre yüzde 50 daha fazla HIV virüsü kapma riski taşıdıkları belirtildi. ABD'nin Colorado kentinde 856 kişi üzerinde yapılan HIV testinde, teste katılanların 135'i (yüzde 15,8) internette seks arkadaşı aradıklarını, içlerinden 88'i (Yüzde 65,2) seks arkadaşı bularak ilişki kurduklarını kaydettiler. İnterneti kullanarak seks ilişkisi kuranlardan 34'ünün (yüzde 38,7), en az üç ayrı kişiyle ilişki kurduğu belirlendi.

Bilim adamları, internetten seks arkadaşı bulmuş kişilerle başka yollarda seks arkadaşı bulanları karşılaştırarak, HIV virüsü kapma riskini kıyasladılar. Araştırma sonucunda, internet yoluyla seks arkadaşı bulanların, koruyucu kullanmış olmalarına rağmen, yüzde 28,9'unun HIV virüsü kaptığı belirlendi. Bu oran, interneti kullanmadan seks arkadaşı bulanlarda ise yüzde 14,3 olarak saptandı. Araştırmacılar, birbirlerine yabancı olan insanların interneti kullanarak seks ilişkisine girmelerini, seks yoluyla yayılan hastalıklar açısından birinci derecede tehlike olarak gösteriyorlar.
Yayın tarihi: 12.09.2001
674
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.