Sağlık

Newyork'taki Türk doktorun büyük başarısı:

Newyork'taki Türk doktorun büyük başarısı:

Dr. Kutluk Oktay, kanser tedavisi nedeniyle doğurganlığını yitirme tehlikesi yaşayan kadınlarda yumurtalıkların kadının koluna nakledilmesiyle yumurta üretiminin sürebileceğini kanıtladı.

Kadın yumurtalıklarının yerinden alınarak bir başka yere nakledilmesiyle yumurta üretiminin sürdürülebileceğini geçen yıl açıklayarak olay yaratan Türk doktor Kutluk Oktay, bu konudaki ilk denemelerin başarıyla sonuçlandığını ve iki Amerikalı kadının kollarına nakledilen yumurtalıklarının yumurta ürettiğini açıkladı.

New York'taki Cornell Üniversite Hastanesi doktorlarından Oktay ile İngiliz kısırlık tedavisi uzmanı Dr. Roger Gosden tarafından geliştirilen teknikle ilgili ilk denemelerin sonucu, Oktay tarafından California'da yapılan bir kongrede tıp dünyasına duyuruldu.

"İmkansızı başaran" Türk Dotor Oktay'ın kadın yumurtalıklarının nakliyle ilgili çalışması öncelikle genç yaşta kanser tedavisi görmek zorunda kalan ve bu yüzden de doğurganlıklarını yitirme tehlikesiyle yüzyüze gelen kadınların anne olma şanslarının yaşatılmasını hedefliyor.

Bu tür kadınlarda vücudun tedavi sonrasında doğurganlığı sağlayan östrojen ve projesteron hormonlarından mahrum kaldığına dikkat çekilirken, Doktor Oktay'ın geliştirdiği teknikle tedavi öncesi alınan yumurtalıkların, daha sonra kadının koluna nakledilmesinin ve burada üretimini sürdürmesinin sorunu ortadan kaldırdığına işaret ediliyor.

İki başarılı deneme müjdesi
Tekniğin ilk denemeleri iki Amerikalı kadın üzerinde yapıldı ve başarıyla sonuçlandı. Yumurtalıkları bulundukları yerden alınıp kollarına nakledilen her iki kadının vücutlarının da başarıyla yumurta ürettiği ve kollardan alınan bu yumurtaların dondurularak depolandığı, Dr. Kutluk Oktay tarafından tıp dünyasına açıklandı.

Teknik, yumurtalıkların kadının vücudundan alınmasıyla başlıyor. Alınan yumurtalıklar, hastanın ihtiyacına göre ya hemen koluna naklediliyor, ya da ilerde bu işlem yapılmak üzere donduruluyor. Yumurtalığın vücuda nakline karar verildiğinde yapılan ilk iş ise, bu organı 300 milimetreye 5 milimetre ebatlarında doğramak oluyor. Yaklaşık dörde bölünün yumurtalık daha sonra enjektörle derinin bir-iki santimetre altına yerleştiriliyor.

Daha sonra hastanın vücudu hormon bombalarıyla iki ay süresince destekleniyor. Bu süre sonunda koldaki yumurtalık, yumurta üretmeye başlıyor. Yumurtanın belli bir olgunluğa ulaşmasının ardından da özel bir emici enjektör kullanılarak yumurta koldan alınıyor ve kısırlık tedavisinde olduğu gibi labratuvar koşullarında döllenerek kullanılıyor. Yumurtanın hemen kullanılması gibi, dondurularak saklanması ve istendiğinde kullanılması da imkan dahilinde.

Kolundan yumurtlayan ilk kadın anlatıyor
Doktor Oktay'ın açıklamalarına göre, tekniğin denendiği kadınlardan ilki 35 yaşında kanser tedavisi görmekte olan bir hastaydı. Hasta yumurtalık naklinin ardından bir süre hormonlarla desteklendikten sonra yumurta üretimine başladı.

Hasta, California'daki konferansa da katılarak kolunda yumurta üretimini sağlayan bölgeyi tıp otoritelerine gösterdi. Hastanın kanser tedavisindeki başarı şansının artırılması amacıyla rahminin de alındığı belirtilirken, bu kişinin anne olabilmek için kendi yumurtası ve eşinin spermiyle meydana gelen embriyoyu bir taşıyıcı anneye vereceği açıklandı.

Adı açıklanmayan bu hastanın, günlük yaşamının kolundaki yumurta üretiminden hiç etkilenmediğini anlattığına da dikkat çekilirken, dünyanın kolundan yumurtlayan ilk kadınının "ayın belli günlerinde kolum biraz daha fazla şişiyor ama, bunun hiçbir rahatsızlık verdiğini söyleyemem" dediği belirtildi.

Hastanın rahmi ve yumurtalıkları alınmadan önce yaşadığı regl dönemi semptomlarını aynen kolundaki yumurtlama dönemlerinde de yaşadığına dikkat çekildi.

Aynı denemeyi başarıyla yaşayan diğer hastanın ise 30'lu yaşlarında bulunduğu, bu hastanın da kistler yüzünden yumurtalıklarını aldırtmak zorunda kaldığı ve şu anda kolunda yumurta üretiminin başarıyla sağlandığı açıklandı. Bir diğer hasta ise yine 30'lu yaşlarda ve tedavisinin erken safhasında bulunuyor. Ancak Doktor Oktay, bu hastada da başarılı sonuçlaralacaklarından emin.

Menopoz da tarihe karışıyor
Tekniğin kanser hastaları dışında yaşamının geç safhalarında anne olmayı planlayan kadınlarca da kullanılabileceğini belirten Doktor Kutluk Oktay, 25 yaşında bir kadının yumurtalığından alınacak bir hücrenin dondurularak saklanabileceğini ve 20-25 yıl sonra kullanılabileceğini öne sürdü.

Oktay'a göre bu yöntem, yumurtalığın tümünü almak gibi riskli bir operasyon da olmayacak, Teoride bu yöntemin de işleyeceğini düşündüklerini belirten Doktor Oktay, bunun anlamının da kadınlarda belli bir yaştan sonra duran yumurta üretiminin yani menopozun etkilerinin tarihe karışacağını müjdeledi.

Türkiye'de de uygulanabilir

Dünyada ilk kez yumurtalık naklini yapan Türk Doktor Oktay'ın demeci: "uyguladığım teknik türkiye'de herhangi bir tüp bebek ünitesinde de rahatlıkla yapılabilir"

25.10.2000 - Dünyada ilk kez kanserli bir hastadan radyasyon tedavisi öncesinde aldığı yumurtalığı hastanın kolunda deri altına yerleştiren Türk Doktor Kutluk Oktay, uygulamanın, Türkiye'de herhangi bir tüp bebek ünitesinde rahatlıkla yapılabileceğini söyledi.

ABD'nin San Diego kentinde devam eden tıp kongresinde Anadolu Ajansı'na açıklama yapan Oktay, bu yöntemle kanser tedavisi ya da yumurtalık ameliyatı neticesi doğurganlıklarını kaybeden kadınların yeniden çocuk sahibi olmalarını hedeflediklerini belirtti.

Hastaların tedavi öncesi yumurtalıklarını dondurmaları gerektiğinikaydeden Doktor Oktay, "Bu, Türkiye'de herhangi bir tüp bebek ünitesinde de rahatlıkla yapılabilir. Bir kere doku dondurulup saklandıktan sonra 50 yaşına kadar kola nakledilebilir. Kola nakil yöntemi genel anesteziye gerek kalmadan deri uyuşturularak yapılıyor. Bu uygulama geçen yıl geliştirdiğimiz yöntemden çok daha kolay ve hesaplı" dedi.

Söz konusu tekniğin henüz başkalarından alınan yumurtalıklar için uygulanmadığını ifade eden Oktay, vücudun başka hastadan alınan yumurtayı reddettiğine dikkat çekti. Doktor Oktay, şöyle dedi:

"Bu yüzden kanser tedavisi ya da cerrahi nedenle yumurtalık işlevini kaybedecek hastaların, bu konuda bilinçli olmaları ve doktorlarından bu teknolojinin kullanılmasını istemeleri gerek. Yumurtalık nakli de Türkiye'de rahatlıkla yapılabilir. Bu konuda Türkiye'deki meslektaşlarımla işbirliği yapıp, bu teknolojinin Türkiye'de de uygulanmasına yardımcı olmak istiyorum".

Kadın yumurtalıklarının yerinden alınarak bir başka yere nakledilmesiyle yumurta üretiminin sürdürülebileceğini geçen yıl açıklayarak olay yaratan Oktay, kola yumurtalık nakli çalışmasında, Türk doktor Bülent Alp Aydın'ın da yer aldığını söyledi.

Evli ve bir çocuk sahibi olan Prof. Dr. Kutluk Oktay (38), Hacettepe Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, ihtisasını Connecticut Üniversitesi'nde yaptı tüp bebek konusundaki çalışmalarınıTeksas Üniversitesi'nde yaptı.

Oktay, New York dergisi ve Castle&Connoly kuruluşu tarafından, ABD'deki en iyi doktorlar arasında gösterildi ve Amerikan Üreme Endokrinolojisi kuruluşu tarafından ödüllendirildi.
Yayın tarihi: 11.09.2001
1286
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.