Sağlık

Ne zaman menopoza gireceksiniz?

Ne zaman menopoza gireceksiniz?

Kadınların kafasını kurcalayan soruya yanıt geliyor. Bilim adamları, kadının ne zaman menopoza gireceğini tespit eden test geliştirdi

İskoç bilim adamları, kadınların ne zaman menopoza gireceğini gösteren bir test geliştirdi. Ancak testin uygulanmaya başlaması için geçirmesi gereken aşamalar var. Menopoza giriş tarihleri, 'planlı, programlı, kariyere endeksli hamilelikler' açısından önemli, çünkü, doğurganlık menopozdan 10 yıl önce düşüşe geçiyor.

Anne rahminde, dört aylık bir bebekte milyonlarca olgunlaşmamış yumurta hücresi var. Bebek beş aylık olunca bu sayı 5 milyonla zirveye ulaşıyor. Bebek doğduğunda yumurtalıklardaki olgunlaşmamış yumurta hücresi sayısı ciddi miktarda düşmüş oluyor ve düşüş devam ediyor. 37 yaş civarında yumurtaların sayısı 25 bin dolayında, bu yaştan sonra düşüş hızlanıyor.

Kadınlar 50 yaş civarında menopoza giriyor, ancak bu 42'ye düşebiliyor ya da 58'e çıkabiliyor. Kadının menopoza gireceği dönemde yumurtaların sayısı bin civarında. Bu, döllenmeye uygun yetişkin bir yumurta oluşturabilmek için yeterli değil.

Testi geliştiren ekibin lideri Dr. Hamish Wallace, bunun için rahmin büyüklüğüne bağlı bir model geliştirdiklerini söyledi.
Testten, programlı hamilelik yaşamak isteyenlerin yanı sıra kanser ya da kısırlık tedavisi görenlerin de yararlanabileceğini belirten araştırma ekibi, bunun aile planlamasında bir devrim yaratacağı görüşünü savunuyor.
Yayın tarihi: 18.06.2004
961
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.