Sağlık

Müzik, doğum sancısını azaltıyor!

Müzik, doğum sancısını azaltıyor!

Doğum sırasında müzik dinleyen anne adayları, daha az ağrı duyuyor.

Tayland'daki hastanelerde yapılan araştırmada, ilk kez bebek sahibi olacak 20 ila 30 yaşlarındaki kadınlar rasgele iki gruba ayrıldı. Bilim adamları, birinci gruptaki anne adaylarının 5 çeşit dinlendirici müzik arasından seçim yaptıklarını ve sancılar başladıktan sonra 3 saat süreyle kişisel kasetçalarla bu müziği dinlediğini kaydettiler. Her saat başı 10 dakika müziğe ara veren kadınlara duydukları ağrı hakkında soru soruldu. Bilim adamları, kontrol grubunda müzik dinlemeyen kadınlara da aynı soruları sorduklarını ve her iki gruptaki anne adaylarına ağrı kesici verilmediğini belirttiler.

Bilim adamları, doğum sırasında müzik dinleyen kadınların daha az ağrı duyduklarını ve daha az stres olduklarını beyan ettiğini açıkladılar.

ABD'deki Bolton Hemşire Okulu'nda görevli Prof. Marion Good, araştırma sonuçlarının çok önemli olduğunu belirterek, anne adaylarının çoğunun doğum sırasında bebeğe zarar verir düşüncesiyle ağrı kesici almak istemediğini söyledi. Good, bu tür alternatif yöntemlerin dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

Yayın tarihi: 01.11.2003
876
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.