Sağlık

Mutlu evliliğin sırrı, paylaşma

Mutlu evliliğin sırrı, paylaşma

ABD'de yapılan bir araştırma, eşlerin, ev içerisinde üzerlerine düşen görevleri ciddiye almamaları veya eşlerden birinin, diğerinin müsrif davrandığını düşünmesinin, evliliği olumsuz etkilediğini ortaya koydu.

Bir evliliğin mutluluk içerisinde devam etmesi ya da birkaç yıl içinde sona ermesinde, eşlerin ev işlerini adil bir şekilde paylaşmaları ve kazanılan parayı eşit miktarda kullanmaları önemli rol oynuyor.

Alman "Bild der Wissenschaft" dergisinin haberine göre, ABD'de Pennsylvania Eyalet Üniversitesi bilim adamları tarafından yapılan araştırma, eşlerin, ev içerisinde üzerlerine düşen görevleri ciddiye almamaları veya eşlerden birinin, diğerinin müsrif davrandığını düşünmesi, evliliği çok olumsuz etkiliyor.

Evlenmeden önceki hayat, çok önemli değil
Sosyolog Juliana McGene, araştırmada, sağlam bir evlilik için eşlerin çalışma süreleri, halen aileyle yaşayan çocuk sayısı, dini inanç, ev işi ve paranın paylaşımı gibi faktörleri ele aldıklarını bildirdi. Sanılanın aksine, eşlerin, evlenmeden önceki hayatının evlilik üzerinde fazla etkisinin olmadığını belirten McGene, ancak eşlerden birinin ev işlerinde üzerine düşeni yapmamasının ya da birinin parayı diğerinden daha fazla harcamasının, evliliği son derece olumsuz etkilediğini vurguladı.

Evdeki çocuk sayısının fazla olmasının yalnızca kadın tarafından evlilik kalitesini düşüren bir faktör olarak görüldüğünü söyleyen McGene, erkeklerin ilişkilerinin, çocuklardan dolayı etkilenmediğini kaydetti.
Yayın tarihi: 12.09.2001
932
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.