Sağlık

Muayenehanede gerdek olur mu?

Muayenehanede gerdek olur mu?

Kadında cinsel ilişki korkusunu tedavi için çiftleri önünde seviştiren Haydar Dümen'e tıp dünyası isyan etti: "Muayenehanede gerdek olur mu?".

Kadınlarda vajinusmus hastalığını tedavi yöntemi olarak çiftleri kendi muayenehanesinde cinsel ilişkiye teşvik eden seksolog Haydar Dümen hakkındaki şikâyetler üzerine İstanbul Tabip Odası soruşturma başlattı.

Üç bin euro alıyor

Haydar Dümen'in 3 bin Euro'ya uyguladığı yöntem tıp dünyasında "yüz kızartıcı ve meslek ahlakına aykırı" diye nitelendi. İstanbul Tıp'tan Doç. Akhan "Dümen'in birçok hastası bize geldi. Bu yöntem onlarda travma yaratmış" dedi.

Böyle tedavi olur mu?

Cinsel Eğitim Tedavi Derneği yöneticisi Prof. Şahika Yüksel de "Bir hekim, çiftin cinsel ilişkiye girmesine bizzat nasıl yardım eder? Böyle tedavi olur mu" diye tepki gösterdi.

Küvete oturtuyor

Kadınların cinsel ilişkiye girememe sendromu vajinusmusu 40 dakikada tedavi ettiğini öne süren ve "Bu yöntemi Arşimet gibi buldum" diyen Dümen'in hastası bir kadın anlatıyor: "Uyuşturucu krem gösterdi. 'Sürüp küvete oturun, olmazsa gelin burada sizi gerdeğe sokarım' dedi. Hiçbir işe yaramadı."

Muayenehane gerdek yeri skandalı

Kadınlarda vajinusmus hastalığını çiftleri muayene hanesinde cinsel ilişkiye girmeye teşvik ederek iyileştirdiğini savunan Dr. Haydar Dümen hakkında soruşturma açıldı. Tıp dünyası ise tepkili: Yüz kızartıcı ve ahlaka aykırı.

Dr. Haydar Dümen'in vajinusmus (kadınların cinsel ilişkiye girememe sendromuna) hastaları için bulduğunu iddia ettiği yöntem, tıp dünyasında "muayenehanede gerdek gecesi olur mu" tartışmasını başlattı. Çiftler, muayenehane ortamında ilişkiye girmelerini teklif eden Dümen'i şikayet edince, İstanbul Tabip Odası da tanınmış seksolog hakkında soruşturma başlattı. Dr. Haydar Dümen'in "Arşimet gibi buldum, yüzde yüz başarılı" dediği yöntemde, çiftler Dümen'in muayenehanesinde üstelik de doktorun gözü önünde 'cinsel ilişkiye' giriyor. Dümen'in 3 bin Euro'ya varan ücretler talep ettiği yöntem, uzmanlar tarafından yüz kızartıcı ve hatta meslek ahlakına aykırı olarak nitelendiriliyor. Dr. Haydar Dümen'in uyguladığını iddia ettiği yöntemin eleştirilmesinin tek nedeni yüz kızartıcı olması değil. Muayenehanede cinsel ilişki aynı zamanda son derece pahalı ve hiçbir bilimsel dayanağı bulunmayan bir yöntem olarak değerlendiriliyor.

'Başarısızlık oranı sıfır'

Yaklaşık kırk beş dakikalık özel bir uygulama ile vajinusmusu tedavi ettiğini televizyonlardaki kadın programlarında duyuran Dümen, binlerce Euro talep ettiği yöntemin aslında çok masrafsız olduğunu kendisi de kabul ediyor. Peki Dr. Haydar Dümen'in şimşekleri üzerine çekmesine yol açan bu çok tartışmalı tedavi nasıl uygulanıyor?.. İşte Dümen'in ağzından tedavinin ana hatları: "Aslında çay masrafı kadar masrafı var. 40 dakikada bu sorun ortadan kalkıyor. Ben bu yöntemi altı yıl önce Arşimet gibi buldum. Benim bedava tedavi ettiğim hastalarım da var ama 20 yıllık evliliklerde fiyat artıyor. Başarısızlık oranım ise sıfır... Hiçbir hastayı muayenehanemde ilişkiye girmeye zorlamadım. Ancak muayenehanede otel odası gibi o konforumuz var. Gerekirse korku içinde olan hastanın ilişki sırasında elinden tutarım, ben bir doktorum. Yanlış bir şey düşünmemek lazım." Yöntemini diğer doktorlara öğretmek istemediğini de kaydeden Dr. Haydar Dümen eleştirileri, "Kıskanabilirler ama ben bu işe baş koydum" şeklinde yanıtlıyor.

Esra Tüzün – Sabah
Yayın tarihi: 16.02.2006
869
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.