Sağlık

Migren titizleri seviyor

Migren titizleri seviyor

Takıntılı ve mükemmeliyetçi kişiliklerde migrene daha sık rastlanıyor.

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yasef Özsarfati, migren hastalığının daha çok kadınlarda görüldüğünü, migrenlilerin titiz ve 'mükemmeliyetçi' kişiler olduklarını söyledi. Prof. Özsarfati, 'Birçok insan migreni tedavisi mümkün olmayan bir hastalık olarak görüyor. Oysa migren tedavisinde çok başarılı sonuçlar alıyoruz' dedi.

Takıntılı ve mükemmeliyetçi kişiliklerde migrene daha sık rastlandığını vurgulayan Prof. Özsarfati, 'Migren hastaları baş ağrısı atakları nedeniyle ayda birkaç kez işe gelemeyebilirler, ancak işlerini mükemmel bir şekilde yaparlar. Aynı şekilde tedavilerini de çok iyi takip ederler, doktor sözü dinlerler' dedi.

Ağrı olunca hastalara sessiz ve karanlık bir odada dinlenmelerini önerdiklerini kaydeden Prof. Özsarfati, tedavi hakkında şunları söyledi: 'Sara ilaçları kullanılarak beynin elektriksel deşarjının bloke edilmesi sağlanır. Antidepresanlardan yararlanılır. Kişinin sosyal ve iş hayatını bozmayacak şekilde tedavisi düzenlenir.'
Yayın tarihi: 08.11.2005
703
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.