Sağlık

Metropoller cinsel yaşamı tehdit ediyor!..

Metropoller cinsel yaşamı tehdit ediyor!..

Dünyanın tek uluslararası prezervatif markası Durex'in, 5 büyük ilde yaptırdığı ve 16-55 yaş grubunu kapsayan araştırma sonucunda, "Hangi sıklıkla cinsel ilişkiye giriyorsunuz?" sorusuna Adanalılar'ın yüzde 18'i "Haftada 5-6 kez" yanıtını verdi. Bursalılar % 15 ile ikinci sırayı alırken, İstanbul, İzmir ve Ankara'da cinsel ilişkiye girme sıklığının azaldığı gözlendi.

Sonuçları değerlendiren uzmanlar, metropollerde cinsel ilişkiye girme sıklığının azaldığına, bunun en önemli nedeninin büyük illerde kadın ve erkeğin çalışmak zorunda kalmasından kaynaklanan "yorgunluk" olduğuna dikkat çektiler.

Durex Türkiye Genel Müdürü Erdinç Nuray, Durex 2000 Global Seks Araştırması'nın bu bölümünü şu şekilde değerlendirdi: "Beş yıldır güvenilir kuruluşlara yaptırdığımız bu araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, insanlarımızın büyük çoğunluğunun cinsel ilişkiye girme sıklığında fazlaca bir değişiklik olmadığını görüyoruz. Genelde büyük çoğunluk haftada 2 kez cinsel ilişkiye giriyor. Ancak cevap şıkları arasında yer alan ve haftada 5-6 kez ilişkiye girdiğini söyleyenlerin oranları kırsal kesime gidildikçe ve eğitim düzeyi düştükçe artma eğilimi gösteriyor. Kentler bazında bu rakam incelendiğinde ise, çiftlerin çalışma oranlarının yüksek olduğu İstanbul, Ankara gibi büyük illerde cinsel ilişkiye girme sıklığı azalmaya başlıyor. Bence bu çalışma hayatının yarattığı yorgunluk ve stresten kaynaklanıyor. Bir de özellikle İstanbul için günün bir-iki saatini yoğun trafikte kaybeden insanların cinsel isteksizliğe kapıldıklarını düşünüyorum."
Yayın tarihi: 12.09.2001
694
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.