Sağlık

Menopozda 'östrojen tedavisi'nin önemi

Menopozda 'östrojen tedavisi'nin önemi

Östrojenin meme kanseri yapmadığını belirten Prof. Dr. Ertüngealp, kadınlara 40 yaşından sonra mutlaka mamografi yaptırmalarını öneriyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Ertüngealp,östrojen tartışmalarına son noktoyı koydu: "Östrojen meme kanseri yapmıyor"

Östrojenin kadının yaşam kalitesini artırmak için gerekli olduğuna değinen Erdoğan Ertüngealp, şunları söyledi: "Kadın menopoz ile birlikte kuvvetsiz kalıyor, eklemleri zayıflıyor, cildi bozuluyor, kilosu artmaya başlıyor, iştahı açılıyor,hareketsiz kalıyor ve erkek tipi göbekten yağlanma başlıyor. Kadını ençok bozan şey göbekten yağlanma. Eskiden kolu, bacağı, kalçası kalınlaşan kadın, artık göbekten yağlanmaya başlıyor. Bunun arkasındanenfarktüs riski artıyor. Onun ardından osteoporoz meydana geliyor. Osteoporoz gerçek bir halk sağlığı problemi. Bunu önlemek için ise hiçbir ilaç yok. Hormon tedavisi, doktor kontrolünde menopozlu kadınınyaşam kalitesini artırmak için kullanılan tek yöntem."
Yayın tarihi: 14.06.2004
875
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.