Sağlık

Menopozda hormonla tedavi tartışması

Menopozda hormonla tedavi tartışması

ABD'de 16 bin kadın üzerinde yapılan ve meme kanseri, kalp ve inme riski görüldüğü için durdurulan menopoz sonrası hormon tedavisine ilişkin sonuçların yanlış yorumlandığı iddia edildi. Dünya Menopoz Konseyi Yönetim Kurulu üyesi Prof. Erdoğan Ertüngealp, araştırmanın grubun sadece yüzde 3.5'i için durdurulduğunu, geri kalanlar içinse sürdürüldüğünü söyledi.

Journal Of American Medical Association dergisinde yayınlanan sonuçlara itiraz eden Dünya Menopoz Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi (JAMS) ve Türkiye Menopoz ve Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Ertüngealp, menopozda verilen HRT (hormon replasman tedavisi) ile ilgili araştırmanın, meme kanseri, kalp ve inme riskini artırdığı yönündeki sonuçlarının yanlış değerlendirildiğini söyledi. Araştırmanın sadece östrojen ve östrojenle progesteron hormonlarını beraber kullanan kadınlar üzerinde iki koldan yürütüldüğünü belirterek, ''Araştırmaya katılan grubun sadece yüzde 3.5'i devam etmemiş. Geri kalan kadınlarda araştırma 2008'e kadar sürüyor'' dedi.

ABD'de sadece 2000'de 46 milyon östrojen, 22 milyon 300 bin de östrojen ve progesteron kambinasyonunun reçete edildiğini belirten Prof. Dr. Ertüngealp, ''Araştırmanın sonuçlarına göre meme kanseri riski kombine tedavilerde rölatif olarak 1.26. Bunun gerçek anlamı, ABD'de de kombine hormon tedavisi gören tüm kadınlardan yılda, sadece 7'sinin meme kanseri olabileceği. Ama unutulmamalı ki, meme kanseri 5-7 yılda çıkabiliyor. Belki tedaviye başlandığında hasta ve doktoru bilmeden kanser başlamış olabilir'' dedi.

Öte yandan Amerikan Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma uzmanı Doç. Dr. Selçuk Can, uzun yıllar süren ''menopozda hormon almalı mı, almamalı mı?'' tartışmasının, bu haberden sonra, ''hormon tedavisi yapılmamalıdır'' yönünde sonuçlandığını savundu.
Yayın tarihi: 11.07.2002
660
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.