Sağlık

Menopozda hormon tedavisi karmaşası

Menopozda hormon tedavisi karmaşası

Hormon tedavisinin menopozdaki kadınlar için hem olumlu hem de olumsuz etkileri bulunuyor.

Menopozdan sonra östrojen ve projestatif hormonu tedavisini kesen kadınlarda, kanser riski açık bir artış gösterirken, kalp ve damar rahatsızlıkları riskinin ise ortadan kalktığı tespit edildi.

Kalbe zararlı olabilir
ABD'de bu alanda yapılan ilk araştırmada, buna karşılık bu tedavinin terk edilmesiyle östrojen ve projestatif hormonlarına bağlı kalp ve damar rahatsızlıkları riskinin de ortadan kalktığı tespit edildi.

Amerikan Tıp Vakfının 5 Mart tarihli dergisinde yayımlanan araştırmanın verilerine göre, projestatifle birlikte östrojen almayı bırakan kadınlarda, kanser oluşma riski, hormonal tedavinin durdurulmasından sonraki iki ila üç yıllık süre zarfında, hormon yerine plasebo verilen kadınlardan yüzde 24 daha yüksek bulunuyor.

Beyin kanaması vakalarında artış
Menopoza giren ve Temmuz 2002 ile Mart 2005 arasında östrojenle birlikte projestatif tedavisi uygulaması durdurulan 15 bin 730 kadının izlendiği araştırmada, bu hormon tedavisi sırasında kadınlarda kalp ve damar hastalıkları, beyin kanaması ve emboli oluşma riskinde önemli bir artış, kemik kırılması ve bağırsak kanseri riskinde de daha düşük bir artış gözlendi.

Araştırmada, hormonal tedavinin bırakılmasından belirli bir süre sonra kalp ve damar hastalığı riskinin ortadan kalktığı, buna karşılık beş yıl bu hormonları aldıktan sonra bırakan kadınlarda özellikle akciğer kanseri oluşma riskinde önemli artış tespit edildi.

"Riskin boyutu şaşırtıcı"
Araştırmayı yürüten Kuzey Carolina Üniversitesinden Dr Gerardo Heiss, böylesine yüksek risk beklemediklerini söyledi.

Araştırmaya konu olan "The Women's Health Initiative" adlı bir program çerçevesinde, östrojen ve projestatif hormon tedavisinin, kalp ve damar hastalıklarını ve göğüs kanseri riskini önleyici etkisi bulunup bulunmadığını anlamak üzere daha önceden klinik deneyler yürütülmüştü.

16 bin 608 kadın üzerinde yürütülen bu geniş çaplı klinik deneyler, 2002 yılında göğüs kanseri riskinde artış gözlendiği ve bu tedavinin kadın sağlığı üzerinde çok fazla yararı olmadığı kanısıyla durdurulmuştu.
Yayın tarihi: 11.03.2008
726
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.