Sağlık

Menopoz'da hormon tedavisi kalbi korumuyor

Menopoz'da hormon tedavisi kalbi korumuyor

Yapılan geniş çapta bir çalışma, hormon yenileme terapisinin kalp rahatsızlığı bulunan yaşlı kadınlarda kalp krizi ve kalple ilgili rahatsızlık risklerini azaltmadığını ortaya koyuyor. Uzmanlar, Kalp ve östrojen / progesteron Yenileme Çalışması Devamının (HERS II) datalarında, hormon terapisinin önceden kalp rahatsızlığı olan postmenopausal kadınları kalp hastalığına koruduğu yönünde hiçbir ipucu bulamadı.

MD. Diana B. Petitti, "Bu tedavinin üzerinde kara bulutlar var demek yeterince adil olur. Hormon yenileme terapisi risk ve yararlarına karşı önem artıyor. Bence korunma için hormon kullanan kadınların çoğu bu tedaviye hayır demeye başlayacak" diye konuştu.

Milyonlarca menopausal (menopoza girmiş) ve postmenopausal (menopoz öncesi) kadın hormon yenileme tedavisi kullanıyor. Menapozun semptomlarına karşı en iyi tedavi niteliğinde olan hormon tedavisi kalp hastalıkları ve kemik için de tavsiye ediliyordu. Alzheimer hastalığına karşı koruyucu yararları olduğu yolunda da ipuçları var. Olumsuz olarak ta, hormon yenileme terapisinin göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, kan pıhtılaşması riskinin artmasıyla bağlantısı olduğu düşünüyor.

Orjinal HERS denemesi 4 yıl boyunca takip edilen kalp rahatsızlığı olan 2.800 postmenopausal kadını içeriyordu. Hormon yenileme tedavisi gören kadınlarda terapinin ilk yılında kalp hastalıkları riskinin arttığı ve sonraki yıllarda placebo tedavisi gören kadınlarla karşılaştırıldığında bu riskin düştüğü gözlenmişti.

Bu sırada, araştırmacılar daha uzun süreli tedavinin kalp koruma yararlarının daha fazla ortaya çıkmasını sağlayabileceğini iddia ettiler. Ama yayınlanan raporlar bu iddianın tam aksiydi. The Journal of the American Medical Association'ın 3 Temmuz'daki baskısında yayınlanan yeni bulgular, hormon tedavisi gören kadınların terapi görmeyen kadınlar kadar kalp rahatsızlıklarına açık oluklarını gösteriyor.

Araştırmanın başındaki MD Deborah Grady ve arkadaşları, "Hormon tedavisi gören kadınların yarısının tedaviye devam etmeyi istemeleri gerçeğine rağmen tedavinin herhangi bir kalp rahatsızlığına etkiliyen ayrıntılı yararları bilinmiyor" diye konuştu.

Hormon tedavisinin osteoporoz ile ilgili koruma sağladığına dair herhangi bir ipucu bulunmadığı fakat terapi gören kadınlarda kan pıhtılaşması riskinin arttığı gözlendi.

Yeni bulgularla ilgili görüşlerini yazan Petitti, hormon yenilemesinin kalbi korumadığına dair ipuçlarının arttığını ve jurinin hala terapinin kemik ve buna bağlı rahatsızlıkları korumasıyla ilgili araştırma yaptığını söyledi. Buna ek olarak, bunaklığa karşı hormon etkisinin araştırılmasına başlanacağını söyledi.

Uzmanlar, daha fazla cevap sağlayacak araştırmaların yapılmasını istiyor. Tedavi gören 27.000'dan fazla kadın Women's Health Initiative 'de yer alıyor. Kesin sonuçların 2006'da sunulması planlanıyor. Petitti, aradaki sonuçların terapinin risk ve faydalarını ortaya çıkarmakta etkili olabileceğini söylüyor.

Kaiser Permanenta California için yapılan araştırmanın direktörü olan Petitti, " Şu an, hormon yenileme terapisinin tek yararının menapoz semptomlarını azaltmak olduğunu söyleyebiliriz. Bence diğer yararları da ortaya çıkacak" diye konuştu.

MD Lisa Mosca ise hormon yenileme terapilerinin hala kadınlar için iyi bir çözüm olduğunu savunuyor. Mosca, kalp hastalıkları tedavisinde sadece hormon terapisinin tavsiye edilmemesi gerektiğini ve bir veya daha fazla kalp krizi geçirmiş kadınların hormon terapisi yaptırmamaları gerektiğini söyledi.

Menopoz semptomlarında azalma görülen kadınların hormon tedavisinden vazgeçmeleri için bir sebep olmadığını düşünen Mosca, "Birçok kadın bu terapilerle rahatlıyor. Terapinin, menopoz semptomlarına ve kemik incelmelerine karşı hala koruyucu bir rolü var. Bu yeni çalışmalarda kadınların tedaviyi bırakmasını belirten herhangi bir belirti de yok" diye açıklama yaptı.
Yayın tarihi: 04.07.2002
987
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.