Sağlık

Menopozda halk ilaçlarına dikkat

Menopozda halk ilaçlarına dikkat

Kadınların, menopoz dönemi şikayetlerini atlatmak için bilmedikleri bitkisel karışım ve aromalı suları kullanması fayda yerine zarar verebiliyor.

Atatürk Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Kadanalı, kadınların korkulu rüyası olan menopoz şikayetlerini azalttığı iddia edilen bitkisel karışımların ve aromalı suların yüzlerce milyon liraya satıldığına dikkati çekerek, bunların bilinçsizce kullanılmasının fayda yerine zarar vereceğini söyledi.

Prof. Dr. Kadanalı, menopozun fizyolojik bir olay olduğunu, bu sürece giren kadınların bir takım sorunlar yaşadığını belirterek, söz konusu şikayetlerin tıbbi destekle aşılabileceğini söyledi. ABD ve Avrupa'da menopoz dönemi şikayetlerinin bitkisel ilaçlarla aşılmaya çalışıldığını belirten Kadanalı, Türkiye'de de kadınların bitkisel ilaçlara yöneldiğini, fakat aktarlardan alınan rasgele ya da anlatılan diğer halk ilaçlarının gelişi güzel kullanılmasının sakıncaları olduğu söyledi. Bazı bitkilerde ostrojen maddesi bulunduğuna işaret eden Kadanalı, ostrojen maddesi bulunan bitkilerin kullanılmasının menopoz şikayetlerini azalttığını kaydederek, şunlara dikkat çekti: "Bitkisel ilaç yapan bazı kişiler kadınların bu durumunu istismar edebiliyorlar. Yaptıkları bitkisel karışımlar ve aromalı suları (menopoza iyi geliyor) diyerek satıyorlar. Kadınlarımız da yüzlerce milyon lira vererek, içinde ne olduğunu bilmediği bitkisel karışımları veya aromalı suları kullanıyorlar. Bu konuda kadınlar dikkatli olmalılar. Ağrılarına şifa bulmak yerine daha tehlikeli durumlarla karşılaşabilirler."

Sulandırılmış amonyağın bile "menopoz şikayetlerine iyi geliyor" diyerek satıldığını anlatan Kadanalı, "Soya fasulyesi veya ginseng çayı gibi bitkisel maddelerin kullanımı menopoz şikayetleri için faydalı. Ostorojen maddesi içeren bitkilerin faydası var. Ama bunlar kesinlikle bilinçli kullanılmalı" uyarısında bulunuldu.

Ateş basması, terleme gibi menopoz dönemi sıkıntılarının aşılmasında mutlaka uzman hekime danışılması gerektiğini kaydeden Kadanalı, şunları söyledi: "Bu tür şikayetlerle gelenlere gerekli tıbbi işlemler yapılıyor. Kadınlarımız uzman hekim kontrolünde ihtiyacı olan vitamin kullanımı gibi diğer çözümlere yönlenmeli. Bilmedikleri bitkisel karışım ve aromalı suları kullanmak fayda yerine zarar verir."
Yayın tarihi: 08.02.2004
934
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.