Sağlık

Menopoz tedavinizi doktorunuzla tekrar planlayın

Menopoz tedavinizi doktorunuzla tekrar planlayın

Amerika Birleşik Devletleri'nde Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü (NHLBI) ve Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) östrojen ve progestin kombine hapının menopoz dönemindeki sağlıklı kadınlar üzerinde yararlı ve zararlı etkilerini belirleyebilmek için 8.5 yıl sürmesi planlanan çalışmaya zararlı etkilerin görülmesi üzerine 5 yıl 3 ayda son verdi. Planlanan zamandan yaklaşık 3 sene önce son verilen araştırmada, östrojen ve progestin kombine hapı kullanan menopoz sonrası dönemdeki sağlıklı kadınlarda, hormon ilacı kullanmayanlara göre meme kanseri, koroner kalp hastalıkları, inme (felç) ve pulmoner embolizm (akciğer embolisi) riskinin arttığı gösterildi.

Yapılan çalışmada östrojen ve progestin kombine hapı kullanan kadınlarda kalça kırığı ve kalın barsak kanserinin daha az görüldüğü görülmüş olmasına rağmen yarar ve zararlar göz önünde bulundurulduğunda 2005 yılında bitmesi planlanan çalışmanın durdurulmasına karar verilmiştir. Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezinden Op.Dr. Murat Taşdemir, bu ilacı kullanmakta olan kadınların hekimleri ile görüşerek tedavilerini tekrar planlamaları gerektiğini belirtti.

Östrojen ve progestin kombine hapı endometrial kanseri (rahim kanserini) önlediği için rahmi alınmamış kadınlarda tercih edilmektedir. Sadece östrojen hormonu alan ve önceden rahmi alınmış kadınlarda yapılmakta olan çalışma sürdürülmektedir.

50-70 yaşları arasındaki 16608 kadın üzerinde yapılan çalışmada östrojen ve progestin kombine haplarının kalp hastalıklarını ve kalça kırığını önlemedeki etkisinin yanında meme ve kolon kanseri gelişmesine etkisi değerlendirilmiştir.

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezinden Op.Dr.Murat Taşdemir çalışmanın sonuçları şöyle yorumluyor :
ABD'de yapılan bu çalışmada kombine hapların menopoza bağlı kısa dönemde görülen yakınmalar üzerindeki etkileri değerlendirilmemiştir. Bu preparatların kısa dönem kullanımı menopoza bağlı yakınmaların önlenmesinde yararlıdır. Uzun dönem kullanımının her kadın için faydaları ve zararı tekrar değerlendirilerek tedavi planlanmalıdır. Bu ilaçları kullanmakta olan kadınlar hekimleri ile tekrar görüşerek tedavilerini planlamalıdır.

Bu çalışma ile ilgili 2000 ve 2001 yıllarında yapılan değerlendirmelerde kalp hastalıklarında, felç ve pıhtılaşmaya bağlı sorunlarda artış görülmesine rağmen bu artışın istatistiksel olarak çok anlamlı olmadığı gösterilmiş ve çalışmaya devam edilmiştir. 31 Mayıs 2002'de yapılan değerlendirme toplantısında meme kanserinde artış tespit edilmesi üzerine çalışmanın durdurulmasına karar verilmiştir. Sadece östrojen alan kadınlarda meme kanserinde herhangi bir artış saptanmamıştır.

Bu çalışmanın sonuçlarına göre:
- Kardiyovasküler hastalıklarda (kalp hastalıklarında) % 29'luk artış
- İnme (felç) görilme olasılığında %41'lik artış
- İnvaziv meme kanseri görülme olasılığında % 26'lık
- Kolon (kalın barsak) kanseri görülme olasılığında % 37'lik azalma
- Kalça kırığı görülme olasılığında üçte bir oranında bir azalma görülmüştür.

Östrojen ve progestin kombine haplarını kullanmaya başlamadan önce hormon tedavisi görmüş olan kadınlarda meme kanseri daha sık görülmüştür. Kombine hapları kullanan kadınlarda meme kanseri gelişme ihtimali yaş, ırk, ailede kanser öyküsü, obstetrik öykü (doğum ve gebelik öyküsü) ve ilk doğum yapma yaşından bağımsız olarak artmıştır.

Östrojen ve progestin kombine hapları kalp hastalıkları gelişme olasılığını azaltmamaktadır. Felç riski 2.yıldan itibaren artar.

Bu çalışma sadece 0.625mg/dl östrojen ve 2.5mg/dl medroksi progesteron asetat (MPA) içeren preparatla yapılmıştır. Daha düşük düzeyde hormon içeren ilaçların sonuçlarını göstermez.Meme kanserindeki ve kalp hastalıkları görülme olasılığındaki artış progestine bağlı olabilir. Östrojen ile 10739 kadın üzerinde yapılan çalışma devam etmektedir, bu çalışmanın sonuçları 2005 yılında değerlendirilecektir.
Yayın tarihi: 23.07.2002
716
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.