Sağlık

Menopoz hormonu meme kanserini tetikliyor

Menopoz hormonu meme kanserini tetikliyor

ABD'de yapılan bir araştırmada, beş yıl süreyle menopoz hormonu tedavisi gören kadınların meme kanserine yakalanma riskinin görmeyenlere göre iki kat daha fazla olduğu belirlendi.

Güncellenme tarihi:
Etkili bir kanıt Kadın Sağlığı Girişimi (The Women's Health Initiative) öncülüğünde yapılan kapsamlı çalışmanın, dünya genelinde pek çok kadın tarafından kullanılan hapların tehlikesini gözler önüne seren etkili bir kanıt olduğu kaydedildi. Risk artıyor 60 yaşın üzerinde ve menopoz dönemini geçirmiş yaklaşık 17 bin kadın üzerinde yapılan çalışmada, hormon tedavisine başlandığında meme kanserine yakalanma riskinin arttığı, riskin tedavi boyunca artmaya devam ettiği ve tedavinin kesilmesinin ardından zamanla normal seviyeye döndüğü tespit edildi. Sonuçları San Antonio'da düzenlenen Meme Kanseri Sempozyumu'nda açıklanan çalışmada, menopoz tedavisinde kullanılan östrojen ve progesteron haplarını iki yıl kullanan kadınlarda bile meme kanseri riskinin büyük ölçüde arttığına işaret edildi. Kadın ve cinsellik galerileri...
Yayın tarihi: 23.12.2008
1350
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.